Զերծ մնալ ուսանողների նկատմամբ ուժի կիրառումից ու չսահմանափակել նրանց ազատ կամարտահայտման իրավունքը. դասախոսները ստորագրահավաք են սկսել
Հայաստանի մի շարք բուհերի դասախոսներ դատապարտում են ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ուսանողների նկատմամբ դրսևորվող բռնությունները։
Դասախոսները ստորագրահավաք են սկսել՝ պահանջելով զերծ մնալ ուսանողների նկատմամբ ուժի կիրառումից ու, առհասարակ, չսահմանափակել նրանց ազատ կամարտահայտման իրավունքը։
«Մենք՝ Հայաստանի մի շարք բուհերի դասախոսներս, խստորեն դատապարտում ենք ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ուսանողների նկատմամբ դրսևորվող բռնությունները։
Մասնակցելով խաղաղ ցույցերին՝ ուսանողությունը պայքարում է հանուն բոլորիս արժանապատիվ ապագայի, հանուն կայուն ու անվտանգ Հայաստանի՝ էական նորդրում անելով Հայաստանում ազգակենտրոն քաղաքացիական մշակույթի զարգացմանը։
Պահանջում ենք զերծ մնալ ուսանողների նկատմամբ ուժի կիրառումից ու, առհասարակ, չսահմանափակել նրանց ազատ կամարտահայտման իրավունքը։
Հայտարարությունը բաց է միանալու համար (անհրաժեշտ է մեկնաբանություններում նշել դասախոսի անուն-ազգանունը, գիտական աստիճանը, կոչումը, բուհը)»,-հայտարարությունը տարածել է Հայ-ռուսական համալսարանի պրոֆեսոր, Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի դոցենտ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վահե Դավթյանը։
Ստորագրահավաքին միացել են քաղաքական գիտությունների թեկնածու, ԵՊՀ դոցենտ Վլադիմիր Մարտիրոսյանը, ԵՊՀ Եվրոպական և միջազգային իրավունքի ամբիոնի դոցենտ Արթուր Ղազինյանը, ԵՊՀ ֆինանսահաշվային և ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնների դոցենտ Հայկ Ֆարմանյանը, Հայ-Ռուսական համալսարանի դասախոս Թամարա Զալինյանն ու մի խումբ այլ դասախոսներ։

Воздержаться от применения силы против студентов и не ограничивать их право на свободное волеизъявление – преподаватели начали сбор подписей
Преподаватели ряда вузов Армении осуждают случаи применения насилия полицейскими в отношении студентов.
Преподаватели начали сбор подписей с требованием воздержаться от применения силы против студентов и не ограничивать их право на свободное волеизъявление.
Преподаватели ряда армянских вузов строго осуждают насилие, проявленное сотрудниками полиции в отношении студентов.
«Мы – преподаватели ряда вузов Армении, строго осуждаем проявленное сотрудниками полиции насилие в отношении студентов.
Участвуя в мирных демонстрациях, студенчество борется за достойное будущее всех нас, за стабильную и безопасную Армению, внося весомый вклад в развитие национально-ориентированной гражданской культуры в Армении.
Требуем воздержаться от применения силы против студентов и, вообще, не ограничивать их право на свободное волеизъявление.
Заявление открыто для присоединения (необходимо в комментариях указать имя и фамилию, ученую степень, звание, вуз)», - говорится в заявлении, распространенном профессором, доцентом Ереванского государственного университета имени В.Я. Брюсова, доктором политических наук Ваге Давтяном.
К сбору подписей присоединились кандидат политических наук, доцент ЕГУ Владимир Мартиросян, доцент кафедры «Европейского и международного права» ЕГУ Артур Казинян, доцент Финансово-расчетной кафедры ЕГУ и кафедры «Международных экономических отношений» Ереванского государственного экономического университета Айк Фарманян, преподаватель Армяно-Российского университета Тамара Залинян и группа других преподавателей.