Շտապ բուժօգնության մեքենան Ֆրանսիայի հրապարակ է հասել ահազանգը ստանալուց 7 րոպե անց․ Երևանի քաղաքապետարան
05/05/2022 17:11
Երևանի քաղաքապետարանն արձագանքել է Ֆրանսիայի հրապարակում ինքնազգացողությունը վատացած քաղաքացուն ժամանակից շատ ուշ շտապ բուժօգնություն ցուցաբերելու մասին տեղեկություններին։
«Տեղեկացնում ենք, որ Երևանի Ֆրանսիայի հրապարակում ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացած քաղաքացու դեպքի կանչով շտապ բուժօգնության մեքենան դեպքի վայր է հասել ահազանգը ստանալուց 7 րոպե անց և ուղիղ 6 րոպեում պացիենտը տեղափոխվել է թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց, ինչն արձանագրված է համապատասխան փաստաթղթերում։
Ցավոք, բժիշկներին չի հաջողվել փրկել քաղաքացու կյանքը: Խորապես վշտակցելով մահացածի հարազատներին ու մտերիմներին՝ խնդրում ենք այս դեպքը չդարձնել շահարկումների առարկա՝ այդ կերպ ստվերելով նաև բուժաշխատողների գործադրած բոլոր ջանքերը:
Եվս մեկ անգամ հիշեցնենք, որ, ըստ գործող չափորոշիչի, ՇՕ բրիգադը պետք է դեպքի վայր հասնի մինչև 15 րոպեում, սակայն այս դեպքում մեր պրոֆեսիոնալ բուժանձնակազմը տեղ է հասել ահազանգը ստանալուց ընդամենը 7 րոպե անց»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Машина скорой помощи прибыла на площади Франции через 7 минут после получения вызова – мэрия Еревана
05/05/2022 18:39
Мэрия Еревана отреагировала на информацию о том, что неотложная медицинская помощь гражданину, у которого ухудшилось самочувствие на площади Франции, была оказана с большим опозданием.
«Сообщаем, что машина скорой помощи через 7 минут после получения вызова о резком ухудшении самочувствия гражданина на площади Франции доехала до места происшествия и перевезла пациента за 6 минут в Первую клиническую больницу.
К сожалению, врачам не удалось спасти жизнь гражданину. Выражаем глубокие сожаления родственникам и близким погибшего и просим не превращать этот случай в предмет спекуляций, тем самым также бросая тень на все усилия, приложенные медицинскими работниками.
Вновь напоминаем, что согласно действующим стандартам, бригада Скорой помощи должна прибыть на место происшествия в течение до 15 минут, однако в данном случае наш профессиональный медперсонал прибыл через 7 минут после получения вызова», - отмечается в сообщении.