Մենք իրավունք չունենք մոռանալու պատմության դասերը. Հայաստանում ՌԴ դեսպան
Մայիսի 9-ը պարզապես պետական տոն չէ, այն նաև ընտանեկան տոն է, որովհետև, հավանաբար, չկա Հայաստանում, Ռուսաստանում, նախկին Խորհրդային Միության մյուս երկրներում ընտանիք, որն այս կամ այն կերպ չի բախվել պատերազմին, դրա հետևանքներին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Նրա խոսքով՝ ամեն տեղ կան վետերաններ, հերոսներ և շատ կարևոր է, որ այդ իրադարձությունների հիշողությունը փոխանցվի սերնդեսերունդ:
«Մենք իրավունք չունենք մոռանալու պատմության դասերը, մենք իրավունք չունենք մոռանալ մեր պապերի սխրանքը, որոնք այս հաղթանակի համար տվել են իրենց ամենաթանկը», - նշեց դեսպան Կոպիրկինը:

Мы не имеем права забывать уроки истории – посол РФ в Армении
9 мая – это не просто государственный праздник, но и семейный праздник, потому что практически нет семей в Армении, в России и в других республиках бывшего СССР, которые так или иначе не столкнулись бы с войной, с ее последствиями, заявил сегодня журналистам посол РФ в Армении Сергей Копыркин.
По его словам, везде есть ветераны, герои и очень важно, чтобы память об этих событиях передавалась из поколения в поколение.
«Мы не имеем права забывать уроки истории, не имеем права забывать подвиг наших дедов, прадедов, которые отдали во имя этой победы самое дорогое», - отметил посол Копыркин.