Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Արցախի ռուսական համայնքի ներկայացուցիչներին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 10-ին ընդունել է Արցախի ռուսական համայնքի ներկայացուցիչներին՝ համայնքի ղեկավար Ալեքսանդր Բորդովի գլխավորությամբ։
Հանդիպմանը քննարկվել են հանրապետության կենսագործունեությանը, սոցիալական, կրթական և մշակութային ոլորտներում իրականացվող քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր։
Անդրադառնալով Արցախում ռուսական համայնքի կյանքին՝ երկրի ղեկավարը նշել է, որ այն մշտապես գտնվում է պետության ուշադրության կենտրոնում, և այսուհետ ևս իշխանություններն անելու են հնարավորը համայնքի ակտիվությանն աջակցելու համար:
Այդ համատեքստում ընդգծվել է, որ ռուսաց լեզվին պաշտոնական կարգավիճակ տալուց հետո տարվում են աշխատանքներ Հանրապետության տարածքում ռուսական մշակութային տներ հիմնելու, դրանք անհրաժեշտ գույքով ապահովելու, տարբեր մշակութային ծրագրեր իրականացնելու, ինչպես նաև ռուսաց լեզվի հանրաճանաչության մակարդակի բարձրացման և ուսումնասիրման ուղղությամբ:

Президент Арутюнян принял представителей русской общины Арцаха
10 мая президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял представителей русской общины Арцаха во главе с главой общины Александром Бордовым.
На встрече обсуждались вопросы, связанные с жизнедеятельностью республики, политикой, проводимой в социальной, образовательной и культурной сферах.
Касаясь жизни русской общины в Арцахе, глава государства отметил, что она всегда находится в центре внимания государства. Власти и впредь будут всячески содействовать активной деятельности общины.
В этом контексте было подчеркнуто, что после придания русскому языку официального статуса проводятся работы по открытию на территории республики Домов русской культуры, их оснащению необходимым имуществом и оборудованием, реализации различных культурных программ, равно как и популяризации и изучению русского языка.