Հայկական 7 գյուղերի մասին Ադրբեջանի հայտարարությունից հետո ՀՀ իշխանությունների լռությունն ինքնին համաձայնության նշան է. Ռազմական փորձագետ
11/05/2022 18:50
Հայկական 7 գյուղերի վերադարձի մասին Ադրբեջանի հայտարարությունից հետո ՀՀ իշխանությունների լռությունն ինքնին համաձայնության նշան է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը։
«Նման դեպքերի համար ասում են՝ «Պատասխանի բացակայությունը ևս պատասխան է», և սա, կարծես, հենց այդ դեպքն է»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Ռազմական փորձագետի համոզմամբ՝ հայկական 7 գյուղերին տիրանալու դեպքում Ադրբեջանը հնարավորություն է ունենալու բանակցային գործընթացում հանդես գալ առավել կոշտ դիրքերից՝ ներառյալ նաև ուժի սպառնալիք գործադրելով։
«Ուժի սպառնալիք Ադրբեջանը պարբերբար կիրառել է Սյունիքում և Գեղարքունիքում, իսկ այժմ, ամենայն հավանականությամբ, ուժի սպառնալիքը տեղափոխվելու է Տավուշի մարզ»,- կարծիք հայտնեց Հայկ Նահապետյանը։
Մեր զրուցակիցը հիշեցրեց՝ Տավուշի մարզի վիճելի համարվող գյուղերը տեղակայված են խիստ ստրատեգիական նշանակություն ունեցող վայրերում. մասնավորապես՝ Հայաստանը Վրաստանին կապող երկու միջպետական ճանապարհներից մեկն անցնում է այդ տարածքներով։
«Փակել այդ ճանապարհը նշանակում է Հայաստանի համար կարևորագույն զարկերակ կտրել․ այն, ինչն Ադրբեջանը հաջողությամբ իրականացնում է՝ փակ պահելով Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի 21 կիլոմետրանոց հատվածը։
Երկրորդ միջպետական ճանապարհը փակվելու դեպքում Հայաստանը կհայտնվի կիսաշրջափակման, կամ նույնիսկ կարելի է ասել՝ շրջափակման մեջ։ Իսկ շրջափակված ամրոցները, պետությունները, եթե ջանք չեն գործադրում ճեղքելու շրջափակումը, վաղ, թե ուշ գրավվում են։ Սա դասական ճշմարտություն է, որի հետ որևէ մեկը չի կարող վիճել»,- ասաց Հայկ Նահապետյանը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Խալաֆ Խալաֆովը երեկ հայտարարել էր՝ սահմանագծման արդյունքներով Ադրբեջանը հույս ունի  Տավուշի և Արարատի մարզերի 7 գյուղ ստանալ։

Молчание властей Армении после заявления Азербайджана о возвращении 7 армянских сел само по себе является знаком согласия – военный эксперт
Молчание властей Армении после заявления Азербайджана о возвращении 7 армянских сел само по себе является знаком согласия, такую точку зрения высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am военный эксперт Айк Нагапетян.
«В подобных случаях говорят "Отсутствие ответа – это тоже ответ", и это, кажется, именно такой случай», - сказал военный эксперт.
По убеждению Айка Нагапетяна, в случае завладения 7 армянскими селами Азербайджан получит возможность выступать в переговорном процессе с максимально жестких позиций, включая также угрозу применения силы.
«Азербайджан периодически применял силу в Сюнике и Гегаркунике, а сейчас, по всей видимости, угроза применения силы переместится в Тавушскую область», - сказал Айк Нагапетян.
Он напомнил, что считающиеся спорными села Тавушской области расположены на крайне важных участках стратегического значения, в частности по этим территориям проходит одна из связывающих Армению с Грузией межгосударственных дорог.
«Закрыть эту дорогу значит перерезать важнейшую артерию для Армении – то, что Азербайджан успешно осуществляет, закрыв 21-километровый участок дороги Горис-Капан.
В случае закрытии второй межгосударственной дороги Армения окажется в частичной блокаде или даже можно сказать в полной блокаде. А если окруженные крепости, государства не прилагают усилий для прорыва окружения, то рано или поздно бывают захваченны. Это классическая правда, с которой никто не может спорить», - сказал Айк Нагапетян.
Напомним, замминистра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов вчера заявил, что Азербайджан по итогам делимитации границ надеется получить 7 сел Тавушской и Араратской областей.