«Փաստ». Իշխանությունում քննարկում են ընդդիմադիր խմբակցություններին տարբեր գործիքակազմերով «պատժելու» հնարավորությունները
12/05/2022 10:25
«Փաստ» թերթը գրում է. ««Փաստ» թերթի տեղեկություններով, իշխանությունները ներկայումս ակտիվորեն քննարկում են ընդդիմությանը, ավելի կոնկրետ՝ խորհրդարանի ընդդիմադիր խմբակցություններին տարբեր գործիքակազմերով «պատժելու» հնարավորությունները։ Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, այդ «ճանապարհին» քննարկվում է ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորներին մանդատից զրկելու գործընթաց սկսելու հարցը: Խոսքը, տարբեր տեղեկություններով, 12-15 պատգամավորի մասին է, իսկ «հիմքը» մեկ օրացուցային կիսամյակի ընթացքում քվեարկությունների առնվազն կեսից անհարգելի բացակայելը:
Սակայն խնդիրն այն է, որ այս հարցով Սահմանադրական դատարան մտնելու համար անհրաժեշտ են ամրակուռ ապացույցներ, որ բացակայություններն անհարգելի են: «Փաստին» հաջողվել է ճշտել այն պատգամավորների անունները, որոնք ընդգրկված են «պատժամիջոցների» ցուցակում՝ Իշխան Սաղաթելյան, Արմեն Ռուստամյան, Գեղամ Մանուկյան, Անդրանիկ Թևանյան, Արմեն Չարչյան, Լիլիթ Գալստյան, Արթուր Ղազինյան, Արթուր Վանեցյան և այլն»։

«Паст»: Власти обсуждают возможности «наказания» оппозиционных фракций парламента
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что власти в настоящее время активно обсуждают возможности «наказания» оппозиции, а точнее оппозиционных парламентских фракций посредством различного инструментария.
«Как передают наши источники, на этом "пути" обсуждается вопрос о начале процесса по лишению мандатов депутатов оппозиционных фракций парламента. По различным сведениям, речь идет о 12-15 депутатах, а "основание" – неуважительное отсутствие на голосованиях как минимум в течение календарного полугодия. Однако проблема в том, что для обращения в Конституционный суд по этому вопросу необходимы крепкие доказательства того, что отсутствия были неуважительными», - отмечает газета.
Изданию удалось уточнить имена тех депутатов, которые внесены в «санкционный» список: Ишхан Сагателян, Гегам Манукян, Андраник Теванян, Армен Чарчян, Лилит Галстян, Артур Казинян, Артур Ванецян и другие.