Հայաստանում լրագրողների նկատմամբ ենթադրյալ անհամաչափ բռնության կապակցությամբ նախազգուշացում է տեղադրվել մեր հարթակում․ ԵԽ գլխավոր քարտուղարը՝ Թովմասյանին
12/05/2022 11:46
«Լրագրողների նկատմամբ ենթադրյալ անհամաչափ բռնության կապակցությամբ արդեն նախազգուշացում է տեղադրվել մեր հարթակում՝ խթանելու լրագրության պաշտպանությունն ու լրագրողների անվտանգությունը։ Սպասում ենք իշխանությունների պատասխանին», - Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը պատասխանել է ոստիկանական բռնությունների մասին ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի գրություններին։
«Ապրիլի 29-ին և մայիսի 2-ին խաղաղ ակցիա իրականացնող քաղաքացիների նկատմամբ ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժ կիրառելու դեպքերի, դրանց արդյունքում քաղաքացիներին հասցված մարմնական վնասվածքների, ինչպես նաև լրագրողների նկատմամբ բռնության դեպքերի մասին գրություններ էի ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին։ Քարտուղարին մանրամասն ներկայացրել էի Հայաստանում տիրող իրավիճակը և ոստիկանների ակնհայտ կանոնակարգված բռնի, մարդու իրավունքները ոտնահարող գործողությունները։ Խնդրել էի համապատասխան արձագանք տալ այս դեպքերին, քանի որ նրա հանրային կարծիքը մեծ դերակատություն ունի բռնության կանխարգելման և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում։
Գլխավոր քարտուղարը, պատասխանելով իմ գրություններին, նշել է, որ խաղաղ հավաքներ իրականացնելու ազատությունը ժողովրդավարական, հանդուրժող և բազմակարծիք հասարակության հիմքերից է, որը երաշխավորված է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով, ինչպես մեկնաբանվում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից, այդ թվում՝ Հայաստանին վերաբերող գործերով։
ԵԽ գլխավոր քարտուղարն ակնկալում է, որ իր գործողություններում ոստիկանությունը որդեգրի մարդու իրավունքների վրա հիմնված մոտեցում, և իրավապահ մարմինների կողմից ուժի կիրառումը լինի օրինական, անհրաժեշտ, համաչափ և սահմանափակվի այն դեպքերով, երբ դա խիստ անխուսափելի է: Ուժը պետք է կիրառվի միայն անհրաժեշտության նվազագույն աստիճանով։
«Վստահ եղեք, որ Եվրոպայի խորհուրդը և նրա համապատասխան կառույցները կշարունակեն ուշադրությամբ հետևել ստեղծված իրավիճակին և աշխատել ՀՀ իշխանությունների հետ ինչպես անդամ մյուս երկրներում՝ այս սկզբունքները պահպանելու համար»:
Տիկին Բուրիչն ամփոփում է, որ «Լրագրողների նկատմամբ ենթադրյալ անհամաչափ բռնություն կիրառելու կապակցությամբ նախազգուշացում է տեղադրված մեր հարթակում՝ խթանելու լրագրության պաշտպանությունն ու լրագրողների անվտանգությունը։ Սպասում ենք իշխանությունների պատասխանին»։
Կշարունակեմ ներկայացնել միջազգային մյուս կարևորագույն կառույցների արձագանքները հրապարակման մասով նրանց համաձայնությունները ստանալուն պես», - այս մասին հայտնել է Թովմասյանը։

На нашей площадке уже размещено предупреждение в связи с предполагаемым несоразмерным насилием в отношении журналистов – генсек Совета Европы ответила Тагуи Товмасян
«В связи с предполагаемым несоразмерным насилием в отношении журналистов на нашей площадке уже размещено предупреждение для стимулирования защиты журналистики и безопасности журналистов. Ждем ответа властей», - генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич ответила на письма депутата фракции «Честь имею», председателя комиссии по правам человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян о полицейском насилии.
«Генеральному секретарю Совета Европы Марие Пейчинович-Бурич отправлены письма о случаях применения несоразмерной силы в отношении граждан со стороны полиции 29 апреля и 2 мая, причиненных в результате этого гражданам телесных повреждениях, а также о случаях насилия в отношении журналистов. Секретарю подробно представлены царящая в Армении ситуация и очевидно скоординированные, нарушающие права человека действия полиции. Попросила дать соответствующую оценку этим случаям, поскольку ее публичное мнение играет большую роль в вопросе предотвращения насилия и защиты прав человека.
Генеральный секретарь, ответив на мои письма, отметила, что свобода мирных собраний – одна из основ демократического, толерантного и плюралистического общества, которое гарантировано Европейской конвенцией по правам человека, толкование которой осуществляется Европейским судом по правам человека, в том числе по делам, касающимся Армении.
Генеральный секретарь Совета Европы ожидает, что полиция в своих действиях должна быть привержена подходу, основанному на правах человека, и применение силы правоохранительными органами должно быть законным, необходимым, соразмерным и ограничиваться теми случаями, когда это крайней неизбежностью. Сила должна применяться только на необходимом минимальном уровне.
«Будьте уверены, что Совет Европы и его соответствующие структуры продолжат внимательно следить за создавшейся ситуацией и работать с властями Республики Армения для соблюдения этих принципов как и в других странах-членах».
«В связи с предполагаемым несоразмерным насилием в отношении журналистов на нашей площадке уже размещено предупреждение для стимулирования защиты журналистики и безопасности журналистов. Ждем ответа от властей», - обобщает госпожа Бурич.
Я продолжу представлять реакцию других важнейших международных структур, как только получу их согласие на опубликование», - сообщила Тагуи Товмасян.