Մի խումբ փաստաբաններ որոշել են դիմել դատարան՝ Սորոսի հիմնադրամի գործունեությունը ՀՀ-ում դադարեցնելու պահանջով
13/05/2022 10:47
Փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Կոռումպացված օլիգարխ Ջորջ Սորոսի փողերով ստեղծված Բաց հասարակության հիմնադրամները՝ Սորոսի հիմնադրամը, ամբողջ աշխարհում ցանում է պառակտման, քայքայման սերմեր, հասարակությունը բաժանում է փոքրամասնությունների և անհանդուրժողականություն է սերմանում իր իսկ կողմից բաժանված հանրային խմբերի միջև:
Մեր՝ հայաստանյան օրինակը, հստակ ցույց է տալիս, որ իրականում այդ հիմնադրամը և դրա շահառուները՝ սորոսականները, շատ հեռու են քաղաքացիական հասարակություն կառուցելու իրական նպատակից: Այդ հիմնադրամի իրական նպատակը դա կոնկրետ պետության փաստացի ոչնչացումն է՝ իր հեռահար և հաշվարկելի քաղաքական նպատակներով: Շատերդ կհիշեք, թե ինչպես էին մինչև «հեղափոխությունը» աղմուկ բարձրացնում ցանկացած հարցի շուրջ սորոսական «իրավապաշտպանները», ինչպիսի աղմուկ էին նրանք բարձրացնում իրենց կողմից ստեղծված կամ վերահսկվող մամուլում, օրինակ՝ մարդու իրավունքի իրական կամ ենթադրյալ ամենափոքր խախտման մասին:
Թվում էր, թե այդ մարդիկ իրոք հավատում են այն գաղափարներին, որոնք հնչեցնում էին ամեն պատեհ կամ անպատեհ պահին: Իհարկե, վերլուծական մտածողություն ունեցող մարդիկ այն ժամանակ էլ էին նկատում, որ նրանց հռչակված գաղափարները ընդամենը քող են, իսկ դա նշանակում էր, որ իրական նպատակը լրիվ այլ է: Գրեթե ոչ ոք, սակայն, չէր հավատում, որ այդ մարդիկ կարող են մի օր փաստացի գալ իշխանության կամ գործող իշխանությանը դարձնել իրենց խամաճիկը: Այսօր, երբ զանգվածաբար խախտվում են ընդդիմադիրների իրավունքները, երբ գրեթե ոչնչացվել է դատական համակարգը, զրոյացվել Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը, երբ պետական մարմինները անհաղորդ են մարդկանց նկատմամբ իրագործվող կամայականություններին, այդ բոլոր սորոսականները կամ լուռ են, կամ ուղղակիորեն աջակցում են օրինախախտներին՝ ամենատարբեր եղանակներով:
Սորոսականների կողմից կազմակերպված կամ իրագործած Հայոց բանակի դեմ քարոզի, կեղծ խաղաղասիրության անվան տակ թշնամու հետ ակտիվ համագործակցության ծրագրերի արդյունքում է նաև, որ այսօր մենք ունենք պարտված Հայաստան, քայքայված պետականություն, կորցրել ենք Արցախը և ամենաթանկը՝ 5000 հայորդու կյանք: Այս օրերին Սորոսի վարձկանները պատվիրված ելույթներ են ունենում Արցախը թշնամուն հանձնելու քարոզով: Հայաստանը այս վիճակից հանելու համար, որպես առաջին քայլ պետք է օրենքով նախատեսված միջոցներ ձեռնարկել Սորոսի հիմնադրամի գործունեությունը արգելելու և այդ հիմնադրամը Հայաստանում լուծարելու համար:
Կրկնում եմ՝ հիմնադրամը անհրաժեշտ է լուծարել օրենքի տառի խիստ պահպանմամբ: Ներկայումս Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվում է մի քրեական գործ, որի շրջանակներում Սորոսի հիմնադրամի մի շահառուի մեղադրանք է առաջադրվել եզդիների և հայերի միջև ազգային թշնամանք հարուցելուն ուղղված գործողություններ կատարելու համար: Կատարող անձը կոռումպացված օլիգարխ Սորոսից ստացել է բավական կլորիկ գումար: Սորոսի հիմնադրամը խուճապահար լծվել է մեղադրյալի աթոռին հայտնված իրենց գործընկերոջ պաշտպանությանը և դա ամենևին զարմանալի չէ, որովհետև նորմալ երկրում նման քրեական հետապնդումը օրինական հիմք կարող է հանդիսանալ Սորոսի հիմնադրամի գործունեությունը ճանաչել ապօրինի և հանրության համար վտանգավոր և որպես արդյունք արգելել այդ հիմնադրամի գործունեությունը: Ճիշտ է, դեռևս չի կայացվել և օրինական ուժի մեջ չի մտել մեղադրական դատավճիռը և գործում է անմեղության կանխավարկածը, բայց հաշվի առնելով երկրում ստեղծված օրհասական վիճակը, օտարերկրյա գործակալական ցանցի գործունեության անհապաղ դադարեցման հրամայականը, ես և իմ մի քանի փաստաբան գործընկերները որոշել ենք դիմել դատարան՝ Սորոսի հիմնադրամի գործունեությունը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում դադարեցնելու պահանջով:
Ստորև ներկայացնում եմ Հայաստանում Սորոսի հիմնադրամի լուծարման օրենսդրական հիմքը՝ «Հիմնադրամների մասին» ՀՀ օրենքի 34 հոդվածի համաձայն՝ Հիմնադրամը կարող է լուծարվել դատարանի կողմից, եթե, մասնավորապես, դրա գործունեությունը վտանգում է պետական և հասարակական անվտանգությունը, հասարակական կարգը, հանրության առողջությունն ու բարքերը, այլոց իրավունքներն ու ազատությունները. լուծարման մասին դիմումը դատարան կարող է ներկայացնել յուրաքանչյուր շահագրգիռ անձ: Մենք գտնում ենք, որ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է պահանջել լուծարել այն հիմնադրամը, եթե նրա և նրա շահառուների գործունեությունը խախտում է ՀՀ գործող օրենքները: Շնորհակալություն, ի գործ»։

Адвокат Тигран Атанесян написал на своей странице в Facebook:
«Созданная на деньги коррумпированного олигарха Джорджа Сороса сеть – Фонды «Открытое общество» (фонд Сороса) – сеет семена раскола и разрушения по всему миру, разделяет общество на меньшинства и насаждает нетерпимость между разделенными ею же общественными группами.
Наш пример в Армении наглядно показывает, что на самом деле этот фонд и его бенефициары – соросовцы – сильно далеки от реальной цели построения гражданского общества. Реальной целью этого фонда является фактическое уничтожение конкретно государства – со всеми далеко идущим и просчитанными политическими целями.
Многие из вас вспомнят, как до "революции" поднимали шумиху вокруг любого вопроса соросовские "правозащитники", какой шум они поднимали в открытых ими или подконтрольных им СМИ, например, о реальном или мнимом незначительном нарушении прав человека. Казалось, что эти люди действительно верили в идеи, которые озвучивали при каждом удобном или неудобном случае. Конечно, люди с аналитическим мышлением уже тогда замечали, что провозглашенные ими идеи были лишь прикрытием, а значит, их реальная цель была совсем иной.
Почти никто, однако, не верил, что эти люди однажды действительно смогут фактически прийти к власти или превратить действующую власть в свою марионетку. Сегодня, когда массово нарушаются права оппозиции, когда практически уничтожена судебная система, обнулен институт Защитника прав человека, когда государственные органы безразличны к произволу в отношении народа, все эти соросовцы либо молчат, либо прямо поддерживают правонарушителей – самыми различными способами.
Также в результате организованной или проводимой соросовцами пропаганды против Армянской армии, программ активного сотрудничества с врагом под видом фальшивого миролюбия сегодня мы имеем потерпевшую поражение Армению, разрушенную государственность, потеряли Арцах и самое дорогое – жизни 5000 сынов армянского народа. В эти дни наемники Сороса выступают с заказанными речами, пропагандируя сдачу Арцаха врагу. Чтобы вывести Армению из этой ситуации первым шагом должно быть принятие предусмотренных законом мер по запрету деятельности фонда Сороса и упразднению этого фонда в Армении. Повторяю, фонд необходимо упразднить в строгом соответствии с буквой закона.
В настоящее время в суде общей юрисдикции первой инстанции города Еревана рассматривается уголовное дело, в рамках которого бенефициару фонда Сороса предъявлено обвинение в совершении действий по разжиганию национальной вражды между езидами и армянами. Совершивший эти действия получил весьма кругленькую сумму от коррумпированного олигарха Сороса. Фонд Сороса в панике взялся за защиту своего оказавшегося на скамье подсудимых коллеги, и в этом нет ничего удивительного, поскольку в нормальной стране такое уголовное преследование может стать законным основанием для признания деятельности фонда Сороса незаконной, опасной для общественности и как  результат привести к запрету деятельности данного фонда.
Правда, обвинительное заключение еще не вынесено и не вступило в законную силу, действует презумпция невиновности, но, принимая во внимание судьбоносное положение в стране, императив незамедлительного прекращения в стране деятельности иностранной агентурной сети, я и несколько моих друзей-адвокатов решили обратиться в суд – с требованием прекращения деятельности фонда Сороса на территории Армении.
Ниже я представляю законодательную основу для ликвидации фонда Сороса в Армении – согласно статье 34 закона РА «О фондах», фонд может быть ликвидирован судом, если, в частности, деятельность фонда угрожает государственной и общественной безопасности, общественному порядку, здоровью и нравам общества, правам и свободам других лиц. Заявление о ликвидации может быть подано в суд любым заинтересованным лицом.
Мы считаем, что каждый гражданин Республики Армения может потребовать ликвидации фонда, если его деятельность и деятельность его бенефициаров нарушают действующие законы Республики Армения. Спасибо, за дело».