Երբ Նիկոլը խոսում է խաղաղությունից, դա նույնն է, որ Հիտլերը խոսեր մարդասիրությունից․ Շարմազանով
«Երբ Նիկոլը խոսում է խաղաղությունից, դա նույնն է, որ Հիտլերը խոսեր մարդասիրությունից։ Նիկոլը ոչ թե խաղաղության, այլ պատերազմի խորհրդանիշ է,նա՛ է բերել պատերազմ։ Նիկոլը ոչ թե արժանապատվության, այլ ազգային նվաստացման խորհրդանիշ է, Նիկոլը ոչ թե պետության, այլ քաոսի խորհրդանիշ է»,- Կառավարության երրորդ շենքի մոտ ընթացող բողոքի գործողության ժամանակ ասաց ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
Շարմազանովը նշեց՝ Նիկոլ Փաշինյանն ու մահը հոմանիշներ են։ Փաշինյանը միայն պարտություն, ազգային նվաստացում, մահ ու պատերազմ է բերել։
«Հիմա ուզում է մնա, որ ի՞նչ անի։ Որ Ալիևի հետ միասին՝ ամբողջ Հայաստանը կործանի՞»,- ասաց նա։
Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծեց՝ այս օրերին հայ քաղաքացին պետք է հստակ որոշում կայացնի, թե ինչպես է ցանկանում ապրել։
«Դուք պետք է որոշեք՝ ծնկա՞ծ ապրենք, թե՞ արժանապատիվ։ Մեր կռիվը Վարդան Մամիկոնյանի, Նժդեհի, Մոնթեի, Վազգենի ու այս կապիտուլյանտների տեսակների մեջ է։ Դուք պետք է որոշեք՝ մենք Վարդան Մամիկոնյանի, Նժդեհի տեսա՞կն ենք ընտրում, հավերժական հայրենի՞քն ենք ընտրում, թե՞ թուրքի դիմաց ծնկելը»,- ասաց նա։

«Когда Никол говорит о мире, это аналогично тому, чтобы Гитлер говорил о человеколюбии. Никол – символ войны, а не мира, он принес войну. Никол символ национального унижения, а не достоинства, Никол символ хаоса, а не государства», - заявил в ходе акции гражданского неповиновения у второго корпуса правительства член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
Он отметил, что Никол Пашинян и смерть – синонимы, Пашинян принес только поражение, национальное унижение, смерть и войну.
«Сейчас хочет остаться, чтобы что? Чтобы вместе с Алиевым погубить всю Армению?» - сказал Эдуард Шармазанов.
Он подчеркнул, что армянин в эти дни должен принять четкое решение, как хочет жить дальше.
«Вы должны решить, как вам жить дальше – стоя на коленях или достойно? Наша борьба между таким типом людей как Вардан Мамиконян, Нжде, Монте, Вазген и этими капитулянтами. Вы должны решить, какой тип людей нам выбрать – Вардана Мамиконяна, Нжде, вечную родину или встать на колени перед турком», - сказал Эдуард Шармазанов.