Բանկային քարտով գնումներ անելու դեպքում թոշակառուները որոշակի զեղչեր կստանան. Նիկոլ Փաշինյան
Կառավարությունը սոցիալական նշանակության նոր համակարգ կներդնի, կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Դրանով՝ թոշակառուի կողմից բանկային քարտով գնումներ անելու դեպքում որոշակի տոկոսով գումար հետ է փոխանցվելու նրա քարտին։
«Մենք արդեն այս տարվանից կենսաթոշակների անկախնիկ վճարման ծավալներն ընդլայնել ենք, առաջիկայում ներդրում ենք հետևյալ համակարգը, որ ՀՀ բոլոր կենսաթոշակառուների բանկային քարտերով արվող առևտրի նկատմամբ պետք է կիրառենք զեղչերի համակարգ, այսինքն՝ եթե թոշակառուն առևտուրն իրականացնում է բանկային քարտի միջոցով, մենք ուզում ենք զեղչերի համակարգ ներդնել», - ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե այդ գործարքների տվյալների վերլուծության արդյունքում կկարողանան առավել արդյունավետ դարձնել սոցիալական քաղաքականությունը։ Վարչապետի խոսքով՝ կսահմանվի, օրինակ, մինչև 10 տոկոս զեղչ։
«Մենք բանավոր խոսակցություն ենք ունեցել տարբեր ընկերությունների հետ, բայց ոչ բոլոր ընկերություններն են տեղյակ, որ նման նախագիծ կա, հույս ունեմ՝ այն ընկերությունները, որոնց չենք դիմել, իրենք էլ նախաձեռնություն կցուցաբերեն», - նշեց վարչապետը։

Правительство внедрит новую социальную программу, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
Тем самым при покупке по банковским платежным картам пенсионерам будет предоставляться скидка, определенный процент потраченной суммы будет перечислен обратно на карту.
«Мы уже с этого года расширили объемы безналичной выплаты пенсий, в ближайшее время внедрим следующую систему – к торговым сделкам всех пенсионеров Армении по банковским картам будет применяться система скидок, то есть, если пенсионер делает покупки по банковской карте, мы хотим внедрить систему скидок», - сказал Пашинян.
Он отметил, что в результате анализа данных о сделках власти смогут сделать максимально эффективной социальную политику. По словам премьера, будет установлена, к примеру, скидка до 10%.
«У нас состоялись устные разговоры с различными компаниями, но не все компании в курсе, что есть такой проект. Надеюсь, те компании, которые не обратились, проявят инициативу», - отметил премьер.