Փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում Ավետիք Չալաբյանի գործի մասով իրավական դիտարկում է արել։
«Դեռ մի կողմ թողնենք, որ մասնակի հրապարակված ձայնագրությունն անգամ մեղադրանքի հիմքում դնելու ուղղակի փաստական հանգամանքներ չի պարունակում։ Սակայն, եթե անգամ քննչական մարմինն ուզում է տեսնել այն, ինչ ուզում է, միևնույն է, այդ ձայնագրությունը չի կարող մարդուն մեղադրելու հիմք հանդիսանալ։ Այն ակնհայտ սադրանքի արդյունք է, երբ զրուցակիցներից մեկը հատուկ դիտավորությամբ սադրում, դրդում է մյուսին արտաբերել բառեր, որոնք հիմք կարող են տալ նրան հետապնդելու։
«Սադրիչ-գործակալների», նրանց միջոցով ձեռք բերված ապացույցների ու նման ապացույցների հիման վրա անձանց մեղադրելու անթույլատրելիության մասին իրավաբանական հանրույթի ներկայացուցիչները կարող են հանգամանալից ծանոթանալ, օրինակ, Ռամանաուսկասն ընդդեմ Լիտվայի 74420/01, Բաննիկովան ընդդեմ Ռուսաստանի 18757/06, Աքբայը, և այլք ընդդեմ Գերմանիայի 40495/15, ինչպես նաև Պապյանն ընդդեմ Հայաստանի 53166/10 գործերով եվրոպական դատարանի կողմից կայացված որոշումներն ուսումնասիրելով», - գրել է նա։

Адвокат Ерванд Варосян обратился на своей странице в Facebook к правовым аспектам дела Аветика Чалабяна, представив свои замечания.
«Оставим в стороне то, что опубликованная частично запись не содержит просто фактических оснований даже чтобы быть заложенным в основу обвинения. Однако если даже следственный орган хочет видеть то, что хочет, эта запись все равно не может являться основанием для обвинения человека. Она – результат явной провокации, когда один из собеседников специально умышленно провоцирует, толкает другого сказать слова, которые могут дать основание для преследования.
С недопустимостью обвинения людей на основании заявлений "провокаторов-агентов", полученных с их помощью доказательств представители юридического сообщества могут основательно ознакомиться, к примеру, изучив принятые  Европейским судом по правам человека решения по делам "Раманаускас против Литвы" 74420/01, "Банникова против России" 18757/06, "Акбай и другие против Германии" 40495/15, а также "Папян против Армении" 53166/10», - написал он.