Իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը համոզված է՝ ՀՀ իշխանությունները խաբել են միջազգային փորձագետներին՝ Քրեական օրենսգրքում իրենց անհրաժեշտ հոդվածն ընդունելու համար: Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսն հայտարարեց նա՝ ներկայացնելով վերջին շաբաթների ընթացքում մարդու իրավունքների խախտման վերաբերյալ զեկույցը։
Իշխանյանն Ազգային ժողովին հորդորեց կասեցնել Քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածը, որով քրեական գործ է հարուցվում Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ, այն կրկին ներկայացնել Վենետիկի հանձնաժողով և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ՝ փորձագիտական գնահատական ստանալու համար։
«Օրինագծի անգլերեն տեքստը, որն ուղարկվել է 2021 թ., կարող է հակասությունների տեղիք տալ, քանի որ այն տարբերվում է բնօրինակ հայերեն տարբերակից։ Անգլերեն տարբերակում նշված է միայն գործողություններին մասնակցելու հարկադրանքը, իսկ նյութական խրախուսման մասին խոսք չկա։ Այսինքն՝ անգլերեն տարբերակում նյութական խրախուսման հետ մեկտեղ պետք է լինի նաև հարկադրանքի տարր։ Վենետիկի հանձնաժողովը և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը ֆինանսական խրախուսմանը չեն անդրադարձել։ Նրանք նշել են, որ ֆինանսական խրախուսումներն արգելվում են, եթե դրանց նպատակը մարդկանց խրախուսելն է մասնակցելու նախընտրական քարոզարշավին»,- ասաց Իշխանյանը։
Գրառումների պատմությունն իրավապաշտպանին հիշեցրեց 1937թվականը։
«Այդ անձը հատուկ ձայնագրել էր խոսակցությունը և վստահ էր, որ իշխանությունների հրահանգով քրեական գործ է հարուցվել Չալաբյանի դեմ։ Ես անձամբ չեմ ճանաչում Ավետիք Չալաբյանին։ Ինչ իրավունք ունի այդ անձնավորությունը ձայնագրելու անձնական խոսակցությունները։ Բանսարկությունները և մատնությունները խրախուսվում են իշխանությունների կողմից: Հիշեք ընդդիմադիր պատգամավոր Արմեն Չարչյանի դեպքը, ո՞վ էր այն ձայնագրել։ Ամոթ եմ զգում այսպիսի պետության մեջ ապրելուց, երբ մարդիկ պետք է վախենան անձնական խոսակցություն ունենալ» - ասաց Ավետիք Իշխանյանը։

Правозащитник Аветик Ишханян уверен, что власти Армении обманули международных экспертов, чтобы внести необходимую им статью в Уголовный кодекс. Об этом правозащитник заявил сегодня в ходе пресс-конференции, представляя доклад о нарушениях прав человека в Армении за последние недели.
Аветик Ишханян призвал Национальное Собрание приостановить действие статьи 163 Уголовного кодекса Армении, по которой возбуждено уголовное дело против Аветика Чалабяна, и снова направить ее в Венецианскую комиссию и Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) для предоставления экспертной оценки.
«Текст законопроекта на английском языке, который был отправлен в 2021 году, может стать поводом противоречий, поскольку он отличается от оригинала на армянском языке. В английской версии отмечается только принуждение к участию в действиях, а о материальном поощрении нет речи. То есть, в английской версии вместе с материальным поощрением должен быть также элемент принуждения. Венецианская комиссия и ОБСЕ/БПИЧ не обращались к финансовому поощрению. Они отметили, что финансовые поощрения запрещаются, если их цель в поощрении людей участвовать в предвыборной агитации», - сказал Аветик Ишханян.
Обратившись к истории с записями, правозащитник отметил, что это напоминает ему 1937 год.
«Этот человек специально записал разговор и был уверен, что по указанию властей будет возбуждено уголовное дело против Чалабяна. Я не знаком лично с Аветиком Чалабяном. Но какое имеет право этот человек записывать частную беседу? Козни и доносы поощряются властями. Вспомните случай с оппозиционным депутатом Арменом Чарчяном, кто его спланировал? Мне стыдно жить в таком государстве, где люди должны бояться частных бесед», - сказал Аветик Ишханян.