«Այս իշխանությունն աղետաբեր է Արցախի, Հայաստանի և հայության համար։ Պարտության և պատերազմի խորհրդանիշ ուժը պետք է հեռանա, նա խաղաղություն ապահովել չի կարող»,- Ֆրանսիայի հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց ընդդիմության ներկայացուցիչներից Իշխան Սաղաթելյանը։
Հայաստանում պետք է լինի ազգային իշխանություն, որը կկասեցնի պետականության կործանման ընթացքը, կապահովի երկրի սահմանների պաշտպանությունն ու անձեռնմխելիությունը, կիրագործի տարածքային մաբողջականությունը պաշտպանելու իր թիվ մեկ սահմանադրական գործառույթը, կհաստատի արժանապատիվ խաղաղություն, պետականությունը կվերադարձնի ժողովրդին, Հայաստանը կդարձնի արժանապատիվ, արդար, բարեկեցիկ և անվտանգ երկիր, նշեց Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա ընդգծեց՝ պետք է վերջ դրվի նաև ստին, պոպուլիզմին, պարտվողականությանը․ նոր իշխանությունը պետք է բարեփոխումներ իրականացնի ոչ թե ժողովրդին դուր գալու, այլ ժողովրդի համար իրական աշխատանք անելու նպատակով։
«Պոպուլիզմը քանդում է երկիրը, դա հանրահայտ ճշմարտություն է։ Օրվա իշխանությունն ունի մի նպատակ՝ մտածում է բացառապես իր աթոռի և վարկանիշի մասին։ Ցանկացած պոպուլիստ իշխանություն, երկիրը քանդելուն զուգահեռ, փորձում է հաստատել բռնատիրություն, որ իր իշխանությունը պահի։ Թույլ չե՛նք տալու։ Հայաստանում մեկ մարդու իշխանություն չի՛ լինելու, պոպուլիստները վռնդվելու են»,- ասաց Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա անդրադարձավ նաև իշխանությանը հեռացնելուց հետո ազգային համաձայնության ժամանակավոր կառավարության կողմից իրականացվելիք քայլերին՝ ուղղված երկիրը վերականգնելուն։
«Առաջին հերթին մեզ պետք է համերաշխություն, անվտանգություն, կայունություն։ Պետք է վերականգնենք մեր ներքին միասնականությունը, գրագետ աշխատանքով կառուցենք ուժեղ Հայաստան»,- հայտարարեց Իշխան Սաղաթելյանը։
Նրա խոսքով՝ ուժեղ ու կայացած պետության երեք հիմնասյուներն են տնտեսությունը, բանակը և արտաքին քաղաքականությունը, ուստի Փաշինյանին հեռացնելուց հետո անհապաղ քայլեր են իրականացվելու պետության ողնաշարը հանդիսացող համակարգերի վերականգնման, մրցունակ, առաջադեմ, նոր տեխնոլոգիաների հիման վրա տնտեսություն ստեղծելու, մարտունակ, սպառազինությաբ հագեցած ԶՈՒ ունենալու ուղղությամբ։
«Բանակը պետք է լինի ոչ միայն պաշտպանողական, այլ, հարկ եղած դեպքում, նաև հարձակողական բանակ։
Մուրացիկ դիվանագիտության փոխարեն պետք է ունենանք ազգային շահերի վրա հիմնված, պրոֆեսիոնալ, նախաձեռնողական, գործընկերային, բայց ոչ երբեք ստրկային արտաքին քաղաքականություն։ Արտաքին քաղաքականության ոլորտում մենք պետք է հանդես գանք մեր օրակարգով, Հայաստանի ու Արցախի շահերը սպասարկող օրակարգով»,- ասաց Իշխան Սաղաթելյանը։

«Действующие власти – бедствие для Арцаха, Армении и армянского народа. Символизирующая поражение и войну сила должна уйти, она не может обеспечить мир», - заявил сегодня в ходе митинга на площади Франции представитель оппозиции, вице-спикер парламента Ишхан Сагателян.
Он отметил, что в Армении должна быть сформирована национальная власть, которая остановит процесс уничтожения государственности, обеспечит защиту и неприкосновенность границ страны, реализует свою конституционную функцию по обеспечению территориальной целостности, установит достойный мир, вернет государственность народу, превратит Армению в справедливую, благополучную и безопасную страну.
Он подчеркнул, что с популизмом, обманом, пораженчеством должно быть покончено: новая власть должна реализовать реальные реформы, а не для того, чтобы понравится народу.
«Популизм разрушает нашу страну, это общеизвестная правда. У действующей власти одна цель, они думают только о своем рейтинге и как удержаться в своих креслах. Любая популистская власть параллельно с разрушением страны пытается установить также диктатуру, чтобы сохранить свою власть. Мы не позволим этого. В Армении не будет власти одного человека, мы выгоним популистов», - сказал Ишхан Сагателян.
Обратившись к предстоящим действиям правительства национального согласия после смены власти, Ишхан Сагателян отметил, что в первую очередь нужно восстановить солидарность, безопасность и стабильность.
По его словам, у сильного и состоявшегося государство есть три опоры – экономика, армия и внешняя политика. После отстранения Пашиняна должны быть немедленно предприняты шаги для восстановления ключевых систем государства – конкурентоспособной, основанной на новых технологиях экономики, боеспособной, оснащенной вооружениями армии.
«Армия должна быть не только оборонительной, но и при необходимости, наступательной.
Вместо дипломатии попрошайки мы должны проводить основанную на национальных интересах, профессиональную, инициативную внешнюю политику. В сфере внешней политики мы должны выступать с нашей повесткой, обслуживающей интересы Армении и Арцаха», - сказал Ишхан Сагателян.