Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. «Հայաստանի թրքացման դեմ խաղաղ բողոքի շրջանակներում կազմակերպված ավտոերթի մասնակիցներին բերման ենթարկելը բացարձակ ապօրինի է: Բանն այն է, որ Հայաստանում սահմանված չէ նվազագույն արագության սահմանափակում, ուստի ոստիկանի ներկայացրած՝ արագ քշելու պահանջը ոչ միայն օրինական չէ, այլև առերևույթ հանցավոր է։
Ավելին՝ արձանագրվում են ձերբակալելիս քաղաքացիների նկատմամբ անհամաչափ ուժ կիրառելու, ավտոմեքենաները տուգանային հրապարակ տանելու դեպքեր, և այլ խայտառակ ապօրինություններ։
Հ․Գ. Միայն Արաբկիրի բաժին ապօրինի բերվել է 22 քաղաքացի։ Ես շրջայցից հետո բաժնից դուրս եկա, բայց փաստաբաններ Ամրամ Մակինյանն ու Մանուշ Եսայանը մնացին բաժնում՝ անհրաժեշտ օգնությունն ապահովելու։ Բոլոր բաժիններում փաստաբանները աշխատում են։
Բոլոր բաժիններ այցելում են նաև ընդդիմադիր պատգամավորները։ Ապօրինի բերված ոչ մի արժանապատիվ քաղաքացի չի մնում առանց ուշադրության»։

«Задержание участников мирной акции против тюркизация Армении в рамках организованного автопробега – абсолютно незаконно. Дело в том, что в Армении не установлено ограничение минимальной скорости движения, посему выдвинутое полицией требование – ездить быстрее не только незаконно, но и преступно.
Более того, при задержании зафиксированы случаи применения силы к гражданам, эвакуации машин на штрафную площадку и другие позорные незаконные действия.
P.S. Только в Арабкирский отдел полиции незаконно подвергнуты приводу 22 человека. После обхода я вышел из полицейского участка, но там остались адвокаты Амрам Макинян и Мануш Есаян для обеспечения необходимой помощи. Адвокаты работают во всех отделах полиции.
Оппозиционные депутаты также посещают все отделы полиции. Ни один незаконно задержанный гражданин не остается без внимания».