«Դիմադրություն» շարժման անդամ ուժերն այսօր որոշել էին իրականացնել խաղաղ ավտոերթ։ Ավտոերթն իրենից ներկայացնում է հավաքների ազատության սահմանադրական իրավունքի իրացման ձևերից մեկը, այն բացառապես օրինական և իրավաչափ է, Ֆրանսիայի հրապարակում հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արամ Վարդևանյանը՝ անդրադառնալով ոստիկանության գործողություններին։
«Հետևաբար, ոստիկանական միջամտություն չի կարող տեղի ունենալ, առավել ևս, կարմիր և այլ գույների բերետավորների բիրտ միջամտությունը չէր կարող տեղի ունենալ։ Բայց տեսանք ճիշտ հակառակը։ Եթե ՀՀ-ն լիներ ժողովրդավարական արժեքների ջատագով երկիր, ապա չէինք կարող տեսնել այն ամենը, ինչ այսօր տեսել ենք», - ասաց Վարդևանյանը։
Նա որպես օրինակ նշեց՝ վարորդը մեքենայի ղեկին նստած, որևէ գործություն չի անում, իր նկատմամբ ուժ են կիրառում, որպեսզի բերման ենթարկեն։
«Ինքնանպատակ ուժի կիրառման դեպքեր ենք տեսնում։ Տեսանք, թե այսօր ինչպիսի ուժ էր կիրառվում 75-ամյա Գեորգի Արիստակեսյանի նկատմամբ։ Իրեն նույնիսկ անձնական ամենալկտի վիրավորանքն են հասցնում», - ասաց պատգամավորը։
«Հիմա 3 պատերազմի մասնակից Ժորա պապիկի նկատմամբ քրեական գործ են հարուցում և իրեն ձերբակալում են։ Մենք այսպիսի իրականություն ունենք։ Ոստիկանների այսօրվա արարքներն իրենց մեջ պարունակում են քրեական օրենսգրքի լիազորությունների անցումից մինչև չարաշահում, և այլ հոդվածների հատկանիշներ, նույնիսկ մարդու առևանգման հանցակազմի հատկանիշ էլ կարող ենք տեսնել։ Իրենցից յուրաքանչյուրը պատասխանատվության է ենթարկվելու, պատժվելու է շատ խիստ», -հայտարարեց պատգամավորը։

Члены Движения сопротивления сегодня решили провести мирный автопробег. Автопробег – один из способов реализации конституционного права на свободу собраний, он абсолютно законен и правомерен, заявил сегодня в ходе пресс-конференции на площади Франции депутат парламента от фракции «Армения» Арам Вардеванян, касаясь действий полиции.
«Следовательно, вмешательства полиции не могло быть, тем более не могло быть грубого вмешательства "красных беретов " и беретов других цветов. Если бы Армения была страной – апологетом демократических ценностей, то мы бы не могли увидеть все то, что видели сегодня», - сказал Арам Вардеванян.
Он отметил в качестве примера, что водитель сидит за рулем машины и ничего не делает, а в его отношении применяют силу, чтобы подвергнуть приводу.
«Мы видим случаи применения силы, которые являются самоцелью. Видели, как сегодня применили силу в отношении 75-летнего Геворка Аристакесяна. Причем, ему были нанесены самые бесстыдные личные оскорбления», - сказал депутат.
«Сейчас в отношении участника трех войн – дедушки Жоры возбуждают уголовное дело и его задерживают. Такова наша реальность. Сегодняшние действия полицейских содержат в себе от злоупотребления и до превышения полномочий по Уголовному кодексу, а также признаки других статей, в том числе даже состав преступления похищения человека. Каждый из них будет привлечен к ответственности и очень строго наказан», - заявил депутат.