ԱԱԾ-ն հայտնել է, թե որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի որ հոդվածով են ձերբակալել պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանին։
«Համացանցում և զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվել են «Հայելի» ակումբում և այլ տեղերում պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանի կողմից տրված հարցազրույցները, որոնց ժամանակ վերջինս, անտեսելով ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված՝ մարդու արժանապատվության անխախտելիության սկզբունքը, հրապարակայնորեն նվաստացրել է Շիրակի և Արարատյան դաշտավայրերի բնակչության ազգային արժանապատվությունը և մտացածին գաղափարներով կասկածի տակ դրել նրանց էթնիկ ծագումնաբանությունը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ազգային արժանապատվությունը հրապարակայնորեն նվաստացնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Արմեն Գրիգորյանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցանք կատարելու համար ձերբակալվել է, միաժամանակ քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան` նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը զգուշացնում է, որ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում այսուհետ ևս հետամուտ է լինելու ազգային արժանապատվությունը նվաստացնելուն, ազգային թշնամանք հարուցելուն ուղղված նմանատիպ դրսևորումները չեզոքացնելու համար և համարժեք միջոցներ է ձեռնարկելու` կատարված հանցագործության դեպքերի բացահայտման ու մեղավորներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ, միաժամանակ տեղեկացնում, որ նշված հանցավոր արարքի համար ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված է ազատազրկում` 3-6 տարի ժամկետով»։

Служба национальной безопасности распространила сообщение в связи с задержанием продюсера Армена Григоряна.
«В социальной сети и средствах массовой информации были опубликованы интервью продюсера Армена Григоряна в клубе «Айели» и других местах, в ходе которых последний, игнорируя закрепленный Конституцией Республики Армения принцип неотчуждаемого достоинства человека, публично унизил национальное достоинство населения Ширака и Араратской долины и поставил под сомнение их этническое происхождение надуманными идеями.
В рамках возбужденного в следственном департаменте Службы национальной безопасности уголовного дела по факту публичного унижения национального достоинства Армен Григорян задержан за совершение противоправного деяния, предусмотренного частью 2 статьи 226 Уголовного кодекса Армении. Одновременно следователем представлено в суд ходатайство о применении ареста в качестве меры пресечения в его отношении.
Служба национальной безопасности предупреждает, что в рамках своих полномочий и впредь проявит последовательность для нейтрализации аналогичных проявлений, направленных на унижение национального достоинства, возбуждение национальной вражды и предпримет соразмерные меры для выявления случаев совершенного преступления и привлечения виновных к уголовной ответственности. Одновременно сообщаем, что за указанное преступное деяние, Уголовный кодекс Армении предусматривает наказание лишение свободы на срок от 3 до 6 лет», - говорится в сообщении.