Առանձին լրատվամիջոցներ «Դատախազը հանձնարարել է գործողություններ ձեռնարկել Փաշինյանին ձերբակալելու միջնորդության ուղղությամբ» վերտառությամբ տեղեկատվություն են հրապարակել, որը որոշակի թյուրընկալումների տեղիք է տալիս, այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ գլխավոր դատախազությունը։
«Գլխավոր դատախազությունը հարկ է համարում պարզաբանել, որ խնդրո առարկա ներկայացված միջնորդությունը քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից բավարարվել է մասնակի:
Մասնավորապես՝ միջնորդության մեջ նշված հանգամանքների ստուգման նպատակով լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի նախաքննություն կատարելու ցուցում տալու մասով այն բավարարվել է, իսկ Նիկոլ Փաշինյանին ձերբակալելու մասով՝ մերժվել այն հիմնավորմամբ, որ միջնորդության մեջ նշված՝ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հանցանք կատարելու մասին փաստական տվյալները, լինելով միջնորդության հեղինակների վերլուծություններն ու հետևությունները, հիմնված են այնպիսի հանգամանքների վրա, որոնք դեռևս ենթակա են քրեական գործով ստուգման։
Եվ հենց քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող հանգամանքների պարզման նպատակով անհրաժեշտ գործողությունների կատարումն ապահովելու ուղղությամբ էլ մինչդատական վարույթի նկատմամբ հսկողության շրջանակներում արդեն իսկ ձեռնարկվել են դատախազական ներգործության համապատասխան միջոցներ»,-ասված է դատախազության տարածած հաղորդագրությունում։

Отдельные средства массовой информации опубликовали сведения о том, что прокуратура поручила предпринять действия в направлении ходатайства об аресте премьер-министра Армении Никола Пашиняна, что дает повод для неправильного восприятия, говорится в заявлении генеральной прокуратуры Армении.
«Генеральная прокуратура считает необходимым разъяснить, что прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, частично удовлетворил представленное ходатайство.
В частности, оно удовлетворено по части дачи указания провести полное, многостороннее и объективное расследование для проверки отмеченных в ходатайстве обстоятельств. Что касается ареста Никола Пашиняна, то он отклонен с обоснованием, что указанные в ходатайстве фактические данные о совершении преступления Николом Пашиняном, будучи результатом анализа и выводов авторов ходатайства, основаны на таких обстоятельствах, которые еще подлежат проверке по уголовному делу.
И именно с целью выяснения имеющих значение для уголовного дела обстоятельств в рамках надзора за досудебным производством уже предприняты соответствующие меры прокурорского реагирования для обеспечения выполнения необходимых действий», - говорится в распространенном сообщении.