Մեր երկրի դե ֆակտո իշխանությունն այդպես էլ չհասկացավ, որ պետություն է ներկայացնում. հեռացե՛ք, տղերք. Արթուր Վանեցյան
Մի քանի օր առաջ իշխանությունն Էդմոն Մարուքյանի շուրթերով հրապարակեց 6 կետանոց պատասխանը, որ հղել են` ի պատասխան Ադրբեջանի 5 կետերի: «Հրապարակ»-ը այդ կետերի վերաբերյալ մեկնաբանություն է խնդրել «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանից:
- Մայիսի 13-ին հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանի միջոցով հանրայնացվեցին Բաքվի կողմից ավելի վաղ ներկայացված հինգ սկզբունքներին ի պատասխան Հայաստանի առաջարկները: Ի՞նչ կասեք այդ փաստաթղթի մասին, բավարարո՞ւմ է այն Ձեր ակնկալիքները:
- Նախ, դժվար է ներկայացված կետերը փաստաթուղթ անվանել: Պարզապես զավեշտալի է, երբ պետության անունից նման մակարդակի արձագանք է լինում՝ սկսած կառուցվածքից մինչեւ բովանդակություն: Սա պարզապես խայտառակություն է: Ինչ վերաբերում է հարցին՝ բավարարո՞ւմ է արդյոք այն մեր ակնկալիքները, ապա վստահաբար կարող եմ ասել՝ ո՛չ: Բաքվի կողմից ներկայացված այդ հինգ սկզբունքներին, որոնց, ի դեպ, իրենց համաձայնությունը Հայաստանի իշխանություններն արդեն ամենաբարձր մակարդակով տվել էին, չեղավ հստակ արձագանք, ավելին՝ նման արձագանքի արդյունքում վերահաստատվեց այն պնդումը, որ այս իշխանությունները լիովին համաձայն են եւ գնում են ադրբեջանական օրակարգով հարաբերությունների կարգավորման:
Այդ վեց կետերով, փաստացիորեն, Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմն ընդունում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, որեւէ կերպ չեն անդրադառնում Արցախի ինքնորոշման իրավունքին, նորից ամրագրում են Արցախի կարգավիճակի հարցում նշաձողն իջեցնելու փաստը: Ուրեմն Ադրբեջանի ներկայացրած հինգ սկզբունքներին, որոնցից առաջին երեքը, ուղղակի կամ անուղղակի կերպով, բացառապես ուղղված էին Արցախից մեկընդմիշտ հրաժարվելուն, այս իշխանությունները պատասխանում են ձեւակերպմամբ, որ «հայկական կողմի համար հիմնարար են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության երաշխավորման, նրանց իրավունքների եւ ազատությունների հարգման, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշման հարցերը»:
Ուշադրություն՝ ոչ մի խոսք արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի, այդ իրավունքի՝ առանց սահմանափակումների իրացման մասին, ոչ մի խոսք այն մասին, որ Արցախի վերջնական կարգավիճակը պիտի հստակեցվի՝ որպես արցախահայության իրավունքների եւ անվտանգության երաշխիք, ճիշտ հակառակը:
Ակնհայտ է, որ Բաքվի առաջարկներին նման արձագանքը եւ այդ արձագանքի՝ այս ձեւով հանրայնացումն ինչ-ինչ խնդիրներ են լուծում իշխանությունների համար: Այն ծառայում է, այդ թվում, Ադրբեջանի շահերին՝ լեգիտիմացնելով ադրբեջանական ագրեսիան: Այս ամենին զուգահեռ ակնհայտ է նաեւ, որ Հայաստանի ու Արցախի ազգային, պետական շահերի հետ դա որեւէ աղերս չունի: Հերթական պարտվողական ժեստն է պարտության խորհրդանիշ դարձած այս իշխանությունների կողմից:
Ընդհանրապես, մեր երկրի դե ֆակտո իշխանությունն այդպես էլ չհասկացավ, որ պետություն է ներկայացնում, եւ ինչպիսին որ իրականում կա, այդպես էլ ներկայանում է աշխարհին ու այդպես էլ պաշտպանում է մեր շահերը՝ ծեծ կերած փնթիի պես: Դա ի՞նչ պատասխան է, որ դուք եք տալիս. ձեզ ասում են՝ եկել ենք 5 կետով ականջներդ քաշենք, դուք ասում եք՝ հա, բայց դեմքիս թքել չկա՞։ Դուք հասկանո՞ւմ եք՝ որտեղ եք հայտնվել, հասկանո՞ւմ եք՝ ինչի հետ եք խաղում. ձեր տներում պատմության դասագիրք չկա՞, թերթեք՝ գուցե հասկանաք պատահմամբ՝ ինչ ազգի ճակատագրի տնօրինողներն եք: Պատահմամբ, սխալմամբ, խիստ ժամանակավոր: Հեռացե՛ք, տղերք, դա ձեր խելքի բանը չէ:

Несколько дней назад власти устами Эдмона Марукяна огласили состоящий из 6 пунктов в ответ на выдвинутые Азербайджаном ранее 5 пунктов. Газета «Грапарак» попросила комментарий у руководителя парламентской фракции «Честь имею» и председателя партии «Родина» Артура Ванецяна этих пунктов.
- 13 мая через посла по особым поручениям Эдмона Марукяна были оглашены предложения Армении в ответ на представленные ранее Баку 5 принципов. Что Вы скажете о данном документе, удовлетворяет ли он Вашим ожиданиям?
- Во-первых, представленные пункты сложно назвать документом. Просто комично, когда от имени государства следует отклик на таком уровне – от структуры и до содержания. Это просто позор. Что касается вопроса, соответствует ли он нашим ожиданиям, то с уверенностью могу сказать, что нет. На представленные Баку 5 принципов, о согласии с которыми власти Армении уже заявили на самом высоком уровне, не последовало четкой реакции, более того, такая реакция подтвердила утверждение о том, что эти власти полностью согласны и идут на нормализацию отношений по азербайджанской повестке дня.
Этими шестью пунктами, фактически, Никол Пашинян и его команда признают территориальную целостность Азербайджана, никоим образом не затрагивают право Арцаха на самоопределение, вновь закрепляют факт снижения планки в вопросе статуса Арцаха. Итак, на представленные Азербайджаном 5 принципов, первые три из которых прямо или косвенно были направлены исключительно на отказ армянской стороной раз и навсегда от Арцаха, эти власти отвечают формулировкой о том, что «для армянской стороны основополагающими являются вопросы гарантирования безопасности армян Нагорного Карабаха, соблюдения их прав и свобод, а также определения окончательного статуса Нагорного Карабаха».
Внимание: ни слова о праве арцахских армян на самоопределение, реализации этого права без ограничений, ни слова о том, что окончательный статус Арцаха должен быть уточнен – как гарантия прав и безопасности арцахских армян, все с точностью до наоборот.
Очевидно, что подобная реакция на предложения Баку и обнародование этой реакции таким образом решает некоторые проблемы для властей. Это служит, в том числе, интересам Азербайджана, легитимируя азербайджанскую агрессию. Параллельно со всем этим также очевидно, что это не имеет ничего общего с национальными и государственными интересами Армении и Арцаха. Это очередной пораженческий жест со стороны этих ставших символом поражения властей.
Вообще, де-факто власти нашей страны так и не поняли, что они представляют государство, и они предстают перед миром такими, как они есть на самом деле и точно так же защищают наши интересы – как побитая неряха. Что это за ответ, который вы даете? Вам говорят – мы пришли 5 пунктами натаскать вас за уши, а вы отвечаете – ладно, только, не плюйте в лицо? Вы понимаете, до чего вы докатились?
Вы понимаете, с чем вы играете? У вас дома нет учебника истории? Полистайте, может вдруг поймете, судьбой какой нации вы распоряжаетесь? Случайно, по ошибке, временно. Уходите, парни, это не вашего ума дело.