Ոստիկանությունն անպատժելի է, դրա համար էլ կարող է նման միջոցների դիմել՝ ոչ միայն բերման ենթարկել, այլև բերման ենթարկելուց հետո հայհոյել և ծեծել անչափահասներին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը։
«Մենք անընդհատ դատապարտում ենք ոստիկանության գործողությունները, բայց դա որևէ հետևանք չի ունենում։ Ոստիկանապետը երևի ծառայողական քննությունների կոլեկցիա է հավաքում, որոհետև անընդհատ ասում են, որ ծառայողական քննություն է իրականացվում։ Բայց արդյունքների մասին այդպես էլ չենք տեղեկանում։
Իսկ ոստիկանության կողմից բռնություններ շարունակում ենք տեսնել։ Իհարկե, ներկայիս ոստիկանության գործողությունները չեմ համեմատում նախկին ոստիկանության լայնածավալ բռնությունների կիրառման հետ, բայց դա ոչինչ չի նշանակում։ Ոստիկանությունը պետք է զուսպ լինի և որևէ բռնություն չկիրառի»,- ասաց իրավապաշտպանը՝ խիստ դատապարտելի և սանձարձակ որակելով նաև ոստիկանության երեկվա գործողությունները, որոնց ընթացքում 77-ամյա կնոջ ձեռք էր կոտրվել։
Ժաննա Ալեքսանյանի խոսքով՝ ոստիկանների դատապարտելի գործողությունները չպետք է անպատիժ մնան, և եթե բազմաթիվ դեպքերով քրեական գործեր են հարուցվում, պետք է հարուցվեն նաև ոստիկանների նկատմամբ։
«Ես, որպես իրավապաշտպան, այս ամենի համար դատապարտում եմ ոստիկանությանը»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Ինչ վերաբերում է զոհված զինծառայող Մխիթար Գալեյանի հոր՝ Գարիկ Գալեյանի ձերբակալությանը, Ժաննա Ալեքսանյանն ընդգծեց՝ առաջադրված հոդվածներից ակնհայտ է, որ դրանք ծանր հոդվածներ չեն։
«Նույնիսկ, եթե զորամասում այդ մարդու մասնակցությամբ միջադեպ է եղել, ամբողջ մի զորամաս և Քննչական կոմիտեն ներառյալ չպետք է նրա դեմ մեղադրանք առաջադրեին, ձերբակալեին։
Գարիկ Գալեյանի ձերբակալությունը և նրա արարքը չհանդուրժելը համարում եմ անբարո։ Այդ մարդը ձեր զոհն է, և պետք է հանդուրժեին նրա երկու խոսքը, ոչ թե հոդվածներ առաջադրեին նրան։
Արգիշտի Քյարամյանը թող գնա, սպանված զինվորների գործերով օբյեկտիվ քննություն իրականացնի, ոչ թե երեք հատ մեղադրանք առաջադրի զոհված զինվորի հորը»,- հավելեց իրավապաշտպանը։

Полиция остается безнаказанной, поэтому прибегает к таким средствам – не только подвергает приводу, но и после привода оскорбляет и избивает несовершеннолетних, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am правозащитник Жанна Алексанян.
«Мы постоянно осуждаем действия полиции, но это никаких последствий не имеет. Начальник полиции, наверное, собирает коллекцию служебных расследований, потому что постоянно говорят, что проводится служебное расследование. Но о результатах этого расследования так и не сообщают.
А мы продолжаем видеть случаи полицейского насилия. Конечно, я не сравниваю действия нынешней полиции с масштабным насилием полиции в прошлом, но это ничего не значит. Полиция должна проявлять сдержанность и не применять насилие», - сказала правозащитник, назвав необузданными и строго осудив вчерашние действия полиции, в результате которых 77-женщина получила перелом в области плечевой кости.
По словам Жанны Алексанян, предосудительные действия полиции не должны оставаться безнаказанными и если по многочисленным фактам возбуждаются уголовные дела, то дела должны возбуждаться также в отношении полицейских.
«Я как правозащитник осуждаю действия полиции», - сказала она.
Что касается задержания отца погибшего в 44-дневной войне военнослужащего Мхитара Гелеяна – Гарика Галеяна, то Жанна Алексанян подчеркнула, что из выдвинутого обвинения очевидно, что это не тяжелые статьи.
«Если даже в воинской части произошел инцидент с участием этого человека, то вся воинская часть и Следственный комитет не должны были выдвигать против него обвинение, задерживать.
Я считаю задержание Гарика Галечяна и проявление такой нетерпимости к его поступку аморальным. Этот человек стал вашей жертвой и вы должны были проявить снисходительность к его словам, а не выдвигать ему обвинение.
Аргишти Кярамян пусть идет, проводит объективное расследование по делам погибших военнослужащих, а не выдвигает три обвинения отцу погибшего солдата», - сказала правозащитник.