«Մասնակցելով վաղվա հանրահավաքին՝ դուք ո՛չ եք ասում կապիտուլյանտին, ասում եք՝ ո՛չ երկիրը նոր զիջումների տանելուն»․ Իշխան Սաղաթելյան (Տեսանյութ)
20/05/2022 18:45
ԱԺ փոխնախագահ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Դիմադրության շարժման կազմակերպիչներից Իշխան Սաղաթելյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով ամփոփեց այսօր կայացած բողոքի և խաղաղ անհնազանդության ակցիաները՝ նշելով․ այսօր Լիտվայի նախագահի՝ Հայաստան կատարած այցի ժամանակ Հայաստանի Հանրապետության արժանապատիվ քաղաքացիները շատ հստակ փոխանցեցին այն ուղերձը, որ օրվա իշխանությունը չի արտահայտում հայ ժողովրդի կամքն ու չունի որևէ լեգիտիմություն։
Իշխան Սաղաթելյանն անդրադարձավ նաև պայքարի առաջիկա ծրագրերին՝ տեղեկացնելով․ վաղը՝ մայիսի 21-ին, ժամը 18։00 –ին մեծ հանրահավաք է կայանալու, որին քաղաքացիների մասնակցությունը շատ կարևոր է։ Մայիսի 22-ին Բրյուսելում կայանալիք Փաշինյան-Շառլ Միշել-Ալիև բանակցություններից առաջ պետք է բարձրաձայնել, որ Հայաստանը նոր զիջումների չի գնալու։
«Մասնակցելով վաղվա հանրահավաքին՝ դուք ո՛չ եք ասում կապիտուլյանտին, մասնակցելով վաղվա հանրահավաքին՝ ասում եք՝ ո՛չ երկիրը նոր զիջումների տանելուն և, ամենակարևորը, մասնակցելով վաղվա հանրահահավաքին՝ շատ հստակ ուղերձ եք հղում ամբողջ աշխարհին, որ այս մարդն, ով ժողովրդին մոլորեցնելով, հայտնվել է իշխանության ղեկին, այլևս չունի որևէ մանդատ ժողովրդի անունից խոսելու, ՀՀ-ն ներկայացնելու։ Բրյուսելյան այցից առաջ վաղվա հանրահավաքը շատ կարևոր է։
Վաղը կներկայացնենք նաև մեր պատկերացումները, սկզբունքները, տեսակետները, հայեցակարագային մոտեցումները արցախյան հիմնախնդրի և երկիրը ստեղծված իրավիճակից դուրս բերելու շուրջ»,- ասաց Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա տեղեկացրեց նաև, որ մայիսի 21-ի ծավալուն աշխատանքներն ու այսօրվա եղանակային պայմանները հաշվի առնելով՝ Ֆրանսիայի հրապարակում 19։00-ին հանրահավաք տեղի չի ունենա։

Вице-спикер парламента, представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook, что достойные граждане Республики Армения сегодня во время визита президента Литвы направили очень четкий месседж, что действующая власть не выражает волю армянского народа и не имеет какой-либо легитимности.
Ишхан Сагателян обратился также к предстоящим программам борьбы, сообщив, что завтра, 21 мая, в 18:00, на площади Франции состоится большой митинг. В преддверие предусмотренной 22 мая встречи Пашинян-Мишель-Алиев в Брюсселе нужно заявить о том, что Армения не пойдет на новые уступки.
«Участвуя в завтрашнем митинге, вы говорите: НЕТ капитулянту. Участвуя в завтрашнем митинге, вы говорите: НЕТ новым уступкам, и самое важное, ваше участие в митинге – это четкий месседж всему миру, что у этого человека, который введя в заблуждение народ, оказался у власти, больше нет мандата говорить от имени народа и представлять Республику Армения. Завтрашний митинг перед брюссельским визитом очень важен.
Завтра мы представим также наши представления, принципы, точки зрения и концептуальные подходы по вопросу Арцаха и выводу страны из создавшейся ситуации», - сказал Ишхан Сагателян.
Он также сообщил, что учитывая предстоящую большую работу и сегодняшние погодные условия, сегодня на площади Франции не состоится митинг.