Հայաստանը 44-օրյա պատերազմից հետո շատ մեծ ցնցումների միջով է անցել ու քաղաքացին էր, որ կանխեց ՀՀ պետականության փլուզումը. Նիկոլ Փաշինյան
«Ժողովրդավարության հայկական ֆորում» վերնագրով միջոցառում անցկացնելու ճիշտ վայրը Հայաստանն է, այս մասին այսօր հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ժողովրդավարությունը Հայաստանի միջազգային հիմնական բրենդն է», - ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանում ժողովրդավարության ամենակարևոր ինստիտուտը քաղաքացու ինստիտուտն է ու հենց քաղաքացին է Հայաստանի ժողովրդավարության առանցքային երաշխավորը։
«Սա պայմանավորված է նրանով, որ ՀՀ քաղաքացին գիտի՝ ինքը որոշում կայացնող հիմնական ու առանցքային սուբյեկտն է», - ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե Հայաստանը 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո շատ մեծ ցնցումների միջով է անցել ու ՀՀ քաղաքացին էր, որ կանխեց ՀՀ պետականության փլուզումը։
«Ես կուզենայի, որ մենք ծափահարենք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն, ով Հայաստնում ժողովրդավարության առանցքն է, հենասյունն ու անկյունաքարը», - հայտարարեց Հայաստանի վարչապետը։
Նշենք նաև, որ միջոցառմանը զուգահեռ, դրսում «Դիմադրություն» շարժումն ակցիա է իրականացնում։ Ընդդիմադիրները Փաշինյանին «Նիկո՛լ, դավաճան» վանկարկումներով «ուղեկցեցին» հյուրանոց, որտեղ տեղի է ունենում միջոցառումը, իսկ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին կոչ արեցին հեռանալ Հայաստանից։

Армения – верное место для проведения мероприятия «Армянский форум демократии», заявил сегодня премьер-министр Никол Пашинян.
«Демократия – основной международный бренд Армении», - сказал он.
По словам премьера, в Армении самый важный институт демократии это институт гражданина и именно гражданин является ключевым гарантом демократии в Армении.
«Это обусловлено тем, что гражданин Республики Армения знает, что он основной и ключевой субъект, принимающий решения», - сказал Пашинян.
Он отметил, что после 44-дневной войны 2020 года Армения прошла через большие потрясения, и именно гражданин Республики Армении предотвратил развал государственности Армении.
«Я бы хотел, чтобы мы поаплодировали гражданину Республики Армения, который является стержнем, столпом и краеугольным камнем демократии в Армении», - заявил премьер.
Напомним, что параллельно с мероприятием «Армянский форум демократии» перед гостиницей «Marriott Armenia» проходит акция протеста оппозиционного Движения сопротивления. Участники акции встретили Никола Пашиняна скандированиями «Никол – предатель!», «Армения – без Никола!», а посла США в Армении Линн Трейси призвали покинуть Армению.