Իշխան Սաղաթելյանը ներկայացրեց իրական և արժանապատիվ խաղաղության հասնելու վերաբերյալ իրենց պատկերացումները
21/05/2022 19:40
Հայաստանի կողմից Ադրբեջանին ներկայացված 6 առաջարկները չեն արտահայտում հայ ժողովրդի շահերը, մենք դրանք ամբողջությամբ մերժում ենք, Ֆրասիայի հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Դիմադրության շարժման կազմակերպիչներից Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա ըստ կետերի ներկայացրեց իրական և արժանապատիվ խաղաղության հասնելու վերաբերյալ իրենց պատկերացումներն ու առաջարկները․
«44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակում Հայաստանին մարտավարական առումով անհրաժեշտ է ․
1․ Զերծ մնալ շտապողական, վտանգավոր և ճակատագրական կտրուկ քայլերից, մինչև աշխարհաքաղաքական տագնապալի իրավիճակի հարաբերական կայունացումն ու հստակեցումը։
2․ Ձևավորել անվտանգային այնպիսի մթնոլորտ, որը կանխատեսելի և ընկալելի կինի ռազմավարական դաշնակցի և տարածաշրջանային ու միջազգային այլ կարևոր գործընկերների համար՝ նոր աշխարհակարգի ստեղծման պայմաններում անվտանգային, արդյունավոտ և հայանպաստ մեխանիզմների ապահովման նպատակով։
3․ Ռազմական, ռազմաարդյունաբերական, տեխնոլոգիական, տնտեսական և ենթակառուցվածքային բոլոր ուղղություններով անհապաղ մշակել և կյանքի կոչել հեռանկարային և ռազմավարական հայեցակարգ։
4․ Համախմբել համայն հայության ողջ ներուժը։ Սփյուռքը պետք է դառնա մասնակից և պատասխանատու՝ համահայկական օրակարգերի, խնդիրների կենսագործման համար»։

Представленные Азербайджану Арменией 6 предложений не выражают интересы армянского народа, мы полностью отвергаем их, заявил сегодня вице-спикер парламента, представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян.
Он по пунктам представил концепцию и предложения оппозиции относительно достижения реального и достойного мира.
«В создавшейся после 44-дневной войны ситуации Армении в тактическом плане необходимо:
1. Воздержаться от поспешности, опасных и судьбоносных резких шагов до относительной стабилизации тревожной геополитической ситуации.
2. Сформировать такую позицию безопасности, которая будет прогнозируемой и понятной для стратегического союзника и других важных региональных и международных партнеров для обеспечения безопасных, эффективных и проармянских механизмов в условиях формирования нового миропорядка.
3. Немедленно разработать военную, военно-промышленную, технологическую, экономическую и инфраструктурную перспективную и стратегическую концепцию по всем направлениям и претворить в жизнь.
4. Объединить потенциал всего армянства. Диаспора должна стать участницей и ответственной за всеармянские повестки, реализацию жизненных вопросов».