«Մինչև խաղաղության պայմանագրի կնքումը պետք է հասցեագրվեն Արցախի տարածքների դեօկուպացիայի և Արցախի վերջնական կարգավիճակի որոշման հարցերը՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության հովանու ներքո»․ Սաղաթելյան
21/05/2022 19:57
ԱԺ փոխնախագահ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Դիմադրության շարժման կազմակերպիչներից Իշխան Սաղաթելյանը Ֆրասիայի հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ ներկայացրեց հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների հաստատման իրենց պատկերացրած օրակարգը։
«Իրական խաղաղության, հաշտեցման և համագոյակցության ապահովմանը պետք է անպայման նախորդեն չլուծված խնդիրների վերաբերյալ փոխհամաձայնություններ, ուստի Հայաստանը պետք է առաջարկի հայ-ադրբեջանական բանակցությունների օրակարգը բաժանել երկու փուլի։
Առաջինը՝ հարաբերությունների կարգավորման սկզբունքների հստակեցում և համաձայնեցում, երկրորդը՝ բուն խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ և անհրաժեշտության դեպքում՝ պայմանագրի կնքում»,- ասաց Սաղաթելյանը։
Նա հավելեց՝ իրենք միշտ են ասել, որ կողմ են խաղաղությանը, բայց այն չպետք է լինի հայրենազրկման, հայ ժողովրդի կենսական շահերը զիջելու գնով։
«Հաջորդ իշխանությունը, որը պետք է հանդես գա հայանպաստ դիրքերից, շատ կարևոր քայլեր պետք է ձեռնարկի։
Անհրաժեշտ է երկու կողմերի հավատարմությունը միջազգային հիմնարար սկզբունքներին, այդ թվում՝ տարածքային ամբողջականության, ազգերի ինքնորոշման իրավունքի և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառմանը։
Մինչև հավանական խաղաղության պայմանագրի կնքումը առաջնային կերպով պետք է հասցեագրվեն Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիայի և ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա Արցախի Հանրապետության վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշման հարցերը՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության հովանու ներքո»,- ասաց Սաղաթելյանը։
Նա ընդգծեց՝ Հայաստանի Հանրապետության համար պետք է ուղենիշային լինի Գերագույն խորհրդի 1992 թվականի հունիսի 8-ի՝ Արցախի որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում բացառող որոշումը։
«Ուժի կիրառմամբ կամ դրա սպառնալիքի օգտագործմամբ սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է։ Նախքան սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը Ադրբեջանը պետք է դուրս բերի իր զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և հետագայում սահմանագծման գործընթացները պետք է մաս կազմեն հակամարտության համապարփակ խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ բացառելով առանց Հայաստանի հետ հուսալի կապի՝ Արցախի անկլավային վիճակը»,- ասաց Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա նաև հայտարարեց՝ որպես բանակցությունների մեկնարկ և լարվածության մթնոլորտի թուլացում, Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի բոլոր ռազմագերիներին, պատանդներին և ապօրինի պահվող անձանց։

Вице-спикер парламента, представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян представил сегодня в ходе митинга на площади Франции представляемую оппозицией повестку установления армяно-азербайджанских отношений.
«Обеспечению реального мира, примирения и сотрудничества должны обязательно предшествовать взаимные договоренности относительно нерешенных проблем, посему Армения должна предложить разделить армяно-азербайджанскую переговорную повестку на два этапа.
Первый – уточнение и согласование принципов урегулирования отношений, второй – переговоры вокруг мирного договора и в случае необходимости, заключение договора.
Мы всегда говорили, что выступаем за мир, но не ценой потери Родины, уступок жизненно важных интересов армянского народа», - сказал Ишхан Сагателян.
Он отметил, что следующая власть должна выступать с проармянских позиций, предпринять очень важные шаги.
«Необходима приверженность двух сторон основным международным принципам, в том числе территориальной целостности, праву народов на самоопределение и неприменению силы или угрозы силой.
До заключения вероятного мирного договора в первоочередном порядке должны быть адресованы вопросы деоккупации территорий Республики Арцах и определения окончательного статуса Республики Арцах на основе права на самоопределение – под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ», - сказал Ишхан Сагателян.
Он подчеркнул, что Республика Армения должна руководствоваться решением Верховного Совета от 8 июня 1992 года о неприемлемости любого статуса Арцаха в составе Азербайджана.
«Процесс делимитации и демаркации с применением силы или угрозы силой является грубейшим нарушением международного права. До начала процесса делимитации и демаркации Азербайджан должен вывести войска с суверенной территории Армении.
Процессы делимитации и демаркации границ между Арменией и Азербайджаном должны быть частью процесса всеобъемлющего мирного урегулирования конфликта, исключив анклавное положение Арцаха без надежной связи с Арменией», - сказал Ишхан Сагателян.
Он также подтвердил, что в качестве начала переговоров и ослабления напряженности Азербайджан должен вернуть всех военнопленных, заложников и незаконно удерживаемых лиц.