«Հրապարակ». Այս անգամ Բրյուսել կատարած այցին ՌԴ-ն ինչպես է արձագանքելու
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նիկոլ Փաշինյանն իր իսկ լարած թակարդում է հայտնվել, նա գնդակի պես մի դարպասից մյուսն է շպրտվում։ Երեկ հայտնի դարձավ, որ մայիսի 22-ին կայցելի Բրյուսել, որտեղ ԵՄ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ հերթական հանդիպումն է կայանալու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանը Բրյուսելում էր ապրիլի 4-5-ը։ Իշխանական առաջին դեմքերին մոտ կանգնած անձը մեզ հետ զրույցում նկատեց, որ Արևմուտքի և Ռուսաստանի պահանջները մի քանի կետով համընկնում են, որոշ հարցերում` տարբերվում: Երկու կողմն էլ Փաշինյանից պահանջում է շուտափույթ կնքել չարաբաստիկ խաղաղության պայմանագիրը, ապաշրջափակել ճանապարհները և հնարավորություն տալ Ադրբեջանին ու Թուրքիային՝ Հայաստանի միջով ճանապարհ ունենալու: Սակայն մի էական տարբերությամբ` Արևմուտքը պարտադրում է համաձայնել Ադրբեջանի պահանջներին և Արցախից հրաժարվել, թույլ տալ, որ հայերն ու ադրբեջանցիներն Արցախում համատեղ ապրեն, հետագայում՝ գուցե մի 15 տարուց այդ խնդրին անդրադառնալու հեռանկարով և պայմանով, որ Ռուսաստանը դուրս է մղվում տարածաշրջանից: Դրա դիմաց Արևմուտքը խոստանում է ապահովել արցախցիների կյանքի իրավունքն ու Հայաստանի մնացած մասի տարածքային ամբողջականությունը: Իսկ Ռուսաստանը պնդում է` ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը՝ առանց Արցախի կարգավիճակի:
Հայտարարում է, որ Արցախի խնդիրն այլևս ձերը չէ, դուք ձեր հարաբերությունները կարգավորեք Ադրբեջանի հետ և ձեր բանակը վերականգնեք, ինչին պատրաստ է ամեն ինչով աջակցել: Ակնհայտ է, որ Արևմուտքն այնքան մեծ ճնշում է գործադրում Փաշինյանի վրա ու ստիպում կատարել բրյուսելյան հանձնառությունները, որ Փաշինյանն այլևս չի կարողանում մանևրել, և մոտ է այն պահը, երբ պետք է հստակ ընտրություն կատարի Արևմուտքի և ՌԴ-ի միջև: Տեսնենք, թե այս անգամ Բրյուսել կատարած այցին ՌԴ-ն ինչպես է արձագանքելու»։

Газета «Грапарак» пишет, что Никол Пашинян попал в ловушку, расставленную им самим, оказался в ситуации, когда его как мяч бросают их одних ворот в другие. Накануне стало известно, что 22 мая он посетит Брюссель, где при посредничестве главы Европейского совета Шарля Мишеля состоится очередная встреча с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Напомним, что Пашинян находился в Брюсселе 4-5 апреля. Близкий к первым лицам страны человек в беседе с нами отметил, что требования Запада и России в некоторых пунктах совпадают, а в некоторых вопросах – отличаются. Обе стороны требуют от Пашиняна скорее заключить злосчастное мирное соглашение, разблокировать транспортные коммуникации и предоставить Азербайджану и Турции дорогу через Армению. Но с одним существенным различием – Запад принуждает согласиться с требованиями Азербайджана и отказаться от Арцаха, позволить, чтобы армяне и азербайджанцы совместно жили в Арцахе, с перспективой обратиться к проблеме в будущем, возможно через 15 лет и с условием, что Россия выдворяется из региона. За это Запад обещает обеспечить право арцахцев на жизнь и территориальную целостность остальной части Армении. А Россия настаивает на подписании мирного договора с Азербайджаном – без статуса Арцаха. Объявляет, что вопрос Арцаха уже не касается вас, налаживайте ваши отношения с Азербайджаном и восстанавливайте вашу армию, чему готова всячески способствовать. Очевидно, что Запад оказывает такое большое давление на Пашиняна и принуждает выполнять брюссельские обязательства, что Пашинян больше не может маневрировать, и близок тот момент, когда он должен сделать четкий выбор между Западом и РФ. Посмотрим, как отреагирует Россия в этот раз на визит в Брюссель», - пишет газета.