ԱՄՆ-ն ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությունը. պետդեպ
Միացյալ Նահանգները պատրաստ է շարունակել աջակցել Հայաստանին ու Ադրբեջանին հարաբերությունների կարգավորման գործում՝ այդ թվում և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի կարգավիճակում:
«Միացյալ Նահանգները ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությունը: Դրա շրջանակում մենք շարունակում ենք հանձնառու լինել՝ խթանելու Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար խաղաղ, ժողովրդավարական ու բարգավաճ ապագան:
Մենք հաստատակամորեն հորդորում ենք, որ այս երկխոսությունը շարունակվի և կողմերն ինտենսիվացնեն իրենց դիվանագիտական ներգրավվածությունը՝ օգտվելու գոյություն ունեցող ուղղակի փոխգործակցության մեխանիզմներից, ձգտելու գտնել համապարփակ լուծումներ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրա հետևանքով առաջացած բոլոր կարևոր հարցերի առնչությամբ, ինչպես նաև կարգավորելու իրենց հարաբերությունները համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի կնքման միջոցով:
Մենք պատրաստ ենք աջակցելու այս գործընթացին: Մենք շարունակում ենք պատրաստ լինել՝ աջակցելու Հայաստանին և Ադրբեջանին այս ջանքերում՝ այդ թվում և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի մեր կարգավիճակում», -  ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Նեդ Փրայսը:

Соединенные Штаты готовы продолжать оказывать помощь Армении и Азербайджану в нормализации отношений, в том числе в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Как передает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами заявил официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс.
«США приветствуют диалог между Арменией и Азербайджаном. В этом контексте мы по-прежнему привержены продвижению мирного, демократического и процветающего будущего для региона Южного Кавказа. Мы настоятельно призываем к тому, чтобы этот диалог продолжался, чтобы стороны активизировали свое дипломатическое взаимодействие – с целью использовать существующие механизмы прямого сотрудничества и находить всеобъемлющие решения всех или любых возможных вопросов, связанных с нагорно-карабахским конфликтом и его последствиями, а также нормализовать свои отношения путем заключения всеобъемлющего мирного соглашения.
Мы готовы поддержать этот процесс. Мы по-прежнему готовы поддерживать Армению и Азербайджан в этих усилиях, в том числе в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ», - заявил Прайс.