Ֆրենկ Սինատրայի և Բիթլզի լավագույն հիթերը կհնչեն Ֆեդերիկո Մոնդելչիի և Կամերային նվագախմբի կատարմամբ
Մայիսի 30-ին՝ ժամը 19:30-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կհնչեն Ֆրենկ Սինատրայի և Բիթլզի լավագույն հիթերը։
Համերգային ծրագիրը հայ ունկնդրին կներկայացնեն աշխարհահռչակ սաքսոֆոնահար, դիրիժոր Ֆեդերիկո Մոնդելչին (Իտալիա), տրոմբոնահար Մասսիմո Մորգանտին (Իտալիա) և Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Վահան Մարտիրոսյան)։
Կամերային նվագախումբն առաջին անգամ է կատարելու Սինատրայի գործերից՝ այն էլ նման ձևաչափով։ Նվագախմբի պատվերով՝ հատուկ այս համերգի համար Մասսիմո Մորգանտին կատարել է Սինատրայի գործերի գործիքավորումը։
«Ֆեդերիկո Մոնդելչիի յուրաքանչյուր ելույթ սպասված է Հայաստանում։ Սաքսոֆոնահարն առաջին անգամ չէ ելույթ ունենում մեր երկրում։ Մշտապես խոստովանում է՝ հայ հանդիսատեսը հրաշալի է, իսկ Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ համագործակցությունը հիանալի բնորոշում։ Ամեն անգամ մեր երկրից մեկնելիս փաստում է՝ Հայաստան վերադառնալու մեծ ցանկություն ունի: Մոնդելչին մշտապես հանդես է գալիս նոր ծրագրերով և ներկայանում նոր գաղափարներով», - նշում են Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնից։

Лучшие хиты Фрэнка Синатры и Beatles прозвучат 30 мая на концерте в Государственной филармонии им. Арама Хачатуряна.
Концертную программу представят армянским зрителям всемирно известный саксофонист, дирижер Федерико Мондельчи (Италия), тромбонист Массимо Морганти (Италия) и Государственный камерный оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер, заслуженный артист Армении Ваан Мартиросян).
Камерный оркестр впервые будет исполнять хиты Синатры, тем более, в таком формате. Массимо Морганти провел аранжировку произведений Синатры специально для этого концерта, по заказу оркестра.
«Федерико Мондельчи не впервые выступает в Армении и каждое его выступление с нетерпением ждут в нашей стране. Каждый раз, уезжая из страны, он констатирует, что хочет снова вернуться в Армению. Морганти всегда выступает с новыми программами и идеями», - отмечают в Национальном центре камерной музыки.
Отметим, что Государственный камерный оркестр выступит с еще одним концертом с Массимо Морганти 2 июня.