Արագած Ախոյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր hնչեցնելու, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու, քարոզելու համար
24/05/2022 14:39
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական երրորդ բաժնում ավարտվել է Արագած Ախոյանի կողմից բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր hնչեցնելու, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու, քարոզելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Քրեական գործով իրականացված լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի նախաքննությամբ պարզվել և հիմնավորվել է, որ 2022 թվականի ապրիլի 24-ին Ա.Ախոյանը www.facebook.com սոցիալական կայքի` իր էջում, հանրային հասանելի հարթակով, ուղիղ եթերի միջոցով, հրապարակել է տեսանյութ, որի ընթացքում նկատի ունենալով նույն օրը՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ֆրանսիայի հրապարակում քաղաքական ընդդիմության կողմից կազմակերպված հավաքի ժամանակ երկու քաղաքացիների միջև, քաղաքական հայացքներով պայմանավորված, տեղի ունեցած ծեծկռտուքը, բռնություն գործադրելու վերաբերյալ հրապարակայնորեն կոչեր է հնչեցրել՝ արդարացնելով նման բռնության հրապարակայնորեն գործադրումը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Ա.Ախոյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով և որպես խափանման միջոց նրա նկատմամբ կիրառվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ, ուղարկվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին:

Арагацу Ахояну предъявлено обвинение в озвучивании публичных призывов к насилию, оправдании насилия и пропаганде насилия
24/05/2022 15:53
В третьем следственном отделе административных районов Кентрон и Норк-Мараш Следственного управления Еревана СК Армении завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту озвучивания Арагацом Ахояном публичных призывов к применению насилия, публичного оправдания и пропаганды насилия.
В ходе проведенного полного, объективного и многостороннего следствия выяснено и обосновано, что 24 апреля 2022 года Арагац Ахоян опубликовал на своей странице в социальной сети www.facebook.com, на общественно доступной площадке видео, в котором озвучил публичные призывы к насилию, оправдав применение такого насилия, подразумевая произошедшую в тот же день, в районе 17:00, во время организованного политической оппозицией митинга на площади Франции потасовку между двумя гражданами, обусловленную политическими взглядами.
Согласно полученным доказательствам, Арагацу Ахояну предъявлено обвинение по части 1 статьи 226.2 Уголовного кодекса Армении, в качестве меры пресечения в его отношении избрана подписка о невыезде.
Предварительное следствие завершено, обвинительное заключение направлено осуществляющему надзор прокурору с ходатайством о подтверждении досудебного заключения и отправке в суд.