Դատարանը քննում է Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունը․ այս պահին դռնփակ ռեժիմ է
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, շարունակում է ենթադրյալ կաշառքի գործով քննությունը։ Այս պահին դատարանը քննում է պաշտպան Հայկ Ալումյանի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունը։ Նախորդ դատական նիստին պաշտպանական կողմը ժամանակ էր խնդրել՝ լրացուցիչ նյութեր տրամադրելու համար։
Ալումյանը հայտնեց, որ մայիսի 17-ին նամակով դիմել է գլխավոր դատախազին և խնդրել տեղեկություն տրամադրել, թե ի՞նչ հիմնավորմամբ է որպես խափանման միջոց ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։ Պաշտպանը նաև խնդրել է տրամադրել կա՛մ համապատասխան որոշման պատճենը, կա՛մ հայտնել, թե ի՞նչ հանգամանքներ են հաշվի առնվել այդ գործով։ Սակայն մինչ օրս գլխավոր դատախազից պատասխան չկա։ Նույն խնդրով Ալումյանը դիմել է նաև Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղից պատասխանել են, որ օրենքով նախատեսված չէ այդ տվյալների տրամադրումը։
Ալումյանը դիմեց դատախազներին, որ նրանք տրամադրեն այդ տվյալները պաշտպաններին կամ դատարանին, ինչին ի պատասխան նախագահող դատավորն ասաց, որ դատարանը չի կարող պարտավորեցնել մեղադրող կողմին։ «Եթե անհրաժեշտ համարեն, կներկայացնեն», - նշեց Դանիբեկյանը։
Այնուհետև Ալումյանը տեղեկացրեց, որ դիմել է մեկ այլ գործով պաշտպան Ամրամ Մակինյանին, ներկայացրել է դատական նիստի տեսաձայնագրությունը և խնդրել նրան տեղեկություն տրամադրել իր պաշտպանյալի վերաբերյալ։ Նամակին ի պատասխան՝ Մակինյանը տրամադրել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի Քննչական երրորդ վարչության պետի պաշտոնակատար Հրաչ Մուշեղյանի 22․11․2021 թ․-ի որոշումը։ Ներկայացնելով փաստաթուղթը դատարանին՝ Ալումյանը միջնորդեց դատական նիստը շարունակել դռնփակ ռեժիմով, քանի որ պատասխանի մեջ գրվածը, ինչն էլ պետք է հետազոտվի, վերաբերում է սույն դատավարության հետ մասնակից չհանդիսացող անձին։

Суд обсуждает ходатайство об изменении меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна за закрытыми дверями
24/05/2022 15:08
Суд общей юрисдикции Еревана  под председательством судьи Анны Данибекян продолжает рассмотрение дела о предполагаемой взятке. В суде обсуждается ходатайство адвоката Айка Алумяна об изменении меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна. На прошлом заседании сторона защиты просила время для предоставления дополнительных материалов.
Айк Алумян сообщил, что 17 мая обратился с письмом к генеральному прокурору для уточнения, на каком основании в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде. Адвокат просил также предоставить либо копию соответствующего решения, либо сообщить какие обстоятельства были учтены по этому делу. Однако прокуратура до сих пор предоставила ответа. Адвокат обратился по этому вопросу также в Антикоррупционный комитет, откуда ответили, что предоставление этих материалов не предусмотрено законом.
Айк Алумян обратился к прокурорам, чтобы эти данные предоставили адвокатам или суду, в ответ на что председательствующая судья заявила, что суд не может обязать сторону обвинения. «Если сочтут необходимым, то предоставят», - отметила Анна Данибекян.
Затем Айк Алумян сообщил, что обратились к адвокату по другому делу Амраму Макиняну, представил видеозапись судебного заседания и попросили его предоставить сведения о его подзащитном. В ответ на письмо Амрам Макинян предоставил решение исполняющего обязанности начальника третьего следственного управления Антикоррупционного комитета Грача Мушегяна от 22.11.2021 года.
Представив документ суду, Айк Алумян ходатайствовал о проведении судебного заседания за закрытыми дверями, поскольку содержание письма не касается лица – участника данного судебного процесса.
Заседание суда по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна проходит в закрытом режиме.