2022 թվականի ավարտին 12-ամսյա գնաճը կանխատեսվում է շուրջ 7 տոկոս. ԿԲ նախագահ
ՀՀ կենտրոնական բանկի սցենարի համաձայն՝ առաջիկա եռամսյակներում սպասվում է բարձր գնաճային միջավայրի պահպանում, այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։
Նրա խոսքով՝ 2022 թվականի ավարտին 12-ամսյա գնաճը կանխատեսվում է շուրջ 7 տոկոս։
«Այդ իրավիճակում Կենտրոնական բանկը մարտին 1,25 տոկոսով բարձրացրել է քաղաքականության տոկոսադրույքը. գնաճի ու գնաճային սպասումների կարգավորմանն ուղղված հետևողական դրամավարկային քաղաքականության ներքո գնահատվում է, որ 12-ամսյա գնաճն աստիճանաբար կնվազի ու միջնաժամկետ հատվածում կկայունանա նպատակային 4 տոկոսի շուրջ», - նշեց Գալստյանը։

К концу 2022 года 12-месячная инфляция прогнозируется на уровне около 7% – председатель ЦБ
Согласно сценарию Центрального банка Армении, в предстоящих кварталах ожидается сохранение высокой ценовой среды, заявил сегодня в парламенте председатель Центробанка Армении Мартин Галстян.
По его словам, к концу 2022 года 12-месячная инфляция прогнозируется на уровне около 7 процентов.
«В такой ситуации Центральный банк в марте повысил ставку рефинансирования на 1,25% процентный пункт: в рамках последовательной денежно-кредитной политики, направленной на регулирование инфляционных и ценовых ожиданий, прогнозируется, что 12-месячная инфляция постепенно снизится и приблизится к целевому показателю 4% в среднесрочной перспективе», - сказал Мартин Галстян.