«Մենք ջունգլիներում չենք ապրում, պատերի տակ ոչ մեկին չենք «գյուլլելու», բայց ովքեր գործել են դավաճանություն, դատարանի առջև պատասխան տալու են»․ Իշխան Սաղաթելյան
25/05/2022 18:04
Հանրային ճնշումն է այն միակ միջոցը, որով մենք պետք է հասնենք հաջողության, Ֆրանսիայի հրապարակում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը՝ պատասխանելով քաղաքացիներից մեկի հարցին, թե որքան են շարունակվելու բողոքի գործողություններն ու ինչ գործնական քայլեր պետք է իրականացվեն՝ պայքարը վերջնակետին հասցնելու համար։
Սեյրան Օհանյանը նշեց՝ պայքարի մեկնարկից ի վեր հանրային ճնշումն ուժեղացել է, ավելի ու ավելի շատ քաղաքացիներ են միացել «Դիմադրության» շարժմանը․ այդպես էլ շարունակելու են, մինչև հասնեն նպատակին։
«Մենք այդ առումով հասել ենք մի բնագծի, որտեղ մեր հիմնական ուժը հավաքագրել ենք, և պետք է վճռականություն ցուցաբերել, որ մեր շուրջ ավելի մեծ համախմբում լինի, մեր դիմադրության թափանիվն ավելի մեծ ուժով առաջ գնա», - ասաց նա։
Հարցին անդրադարձավ նաև ԱԺ փոխնախագահ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, «Դիմադրության» շարժման կազմակերպիչներից Իշխան Սաղաթելյանը։ Նա նշեց՝ եթե չլիներ համաժողովրդական լայն ընդվզումը, այս ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանն ավելի մեծ զիջումների գնացած կլիներ։
«Մենք լուրջ ձեռքբերումներ ունենք այս ընթացքում, դա ակնհայտ է։ Առնվազն խախտել ենք այն ժամանակացույցը, որով Փաշինյանը պատրաստվում էր հանձնել Արցախը, այդ թվում՝ Հայաստանից որոշ տարածքներ։
Ի՞նչ պետք է անենք․ բանաձևը պարզ է և հստակ՝ պահենք տեմպը, ավելացնենք ճնշումը», - ասաց Սաղաթելյանը։
Նա նաև վստահեցրեց՝ պայքարն այս տեմպով շարունակելու դեպքում հաջողության կհասնեն, բոլոր մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու գործընթացն առջևում է։
«Այն տարբերակը, որը Նիկոլն է ասում՝ ժողովո՛ւրդ ջան, եթե սխալ եմ, ինձ պատերի տակ «գյուլլեք», այդ նախադասությունը, որն անընդհատ ասում է, մենք ջունգլիներում չենք ապրում, պատերի տակ ոչ մեկին չենք «գյուլլելու»։ Բայց ովքեր գործել են դավաճանություն, դատարանի առջև պատասխան տալու են, վստահ եղեք», - հայտարարեց ընդդիմադիր պատգամավորը։

«Мы живем не в джунглях, не собираемся никого ставить к стенке и расстреливать, но те, кто совершил измену, ответят перед судом» – Ишхан Сагателян
Общественное давление – единственный способ для достижения успеха, заявил сегодня на площади Франции бывший министр обороны, руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян, отвечая на вопрос, сколько будут продолжаться борьба и какие действенные шаги нужно предпринять, чтобы довести борьбу до окончательной точки.
Сейран Оганян отметил, что с начала борьбы общественное давление усилилось, все больше граждан присоединяются к Движению сопротивления, и борьба будет продолжена до тех пор, пока они не достигнут своей цели.
«В этом плане мы достигли этапа, когла основные силы собраны и нужно проявить решительность, чтобы вокруг нас больше сплотились, и наше сопротивление приобрело больший размах», - сказал он.
Вице-спикер парламента, представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян отметил, что если бы не было широкого всенародного бунта, Никол Пашинян за это время пошел бы на большие уступки.
«За это время мы зафиксировали серьезные достижения, это очевидно. Как минимум, мы нарушили тот график, по которому Пашинян собирался сдать Арцах, в том числе некоторые территории Армении.
Что мы должны сделать? Формула проста и ясна: сохранять темп, усиливать давление», - сказал Ишхан Сагателян.
Он также заверил, что в случае продолжения таких темпов, они достигнут успеха, процесс привлечения всех виновных к ответственности впереди.
«Тот вариант, о котором говорил Никол: "дорогой народ, если я виноват, можете поставить меня к стенке и расстрелять", предложение, которое он постоянно повторяет, то мы живем не в джунглях, не собираемся "никого ставить к стенке и расстреливать". Но те, кто совершил измену, ответят перед судом, будьте уверены», - заявил оппозиционный деятель.