Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբն Արցախում ստեղծված իրավիճակը ներկայացնելու է ԱՄՆ Սենատի համապատասխան մարմիններին
25/05/2022 15:30
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի կառավարական հարցերով տնօրեն Թերեզա Յերիմյանը, IT պատասխանատու Ներսես Սեմերջյանը և ծրագրերի պատասխանատու Ալեքս Մանուկյանը, Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի հատուկ ծրագրերի պատասխանատու Գևորգ Ղուկասյանի հետ մայիսի առաջին կեսին, մեկշաբաթյա փաստահավաք առաքելությամբ, գտնվում էին Արցախում՝ հանդիպումներ ունենալով կառավարական պաշտոնյաների, հումանիտար առաքելությունների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։
«Այցի հիմնական նպատակն էր փաստահավաք աշխատանքով նախապատրաստվել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում Արցախի շահերի պաշտպանությանը՝ 2023թ․ ֆիսկալ տարվա և 2023թ․ Ազգային պաշտպանական արտոնությունների ակտի շրջանակներում։ Այս առումով Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը սերտորեն աշխատելու է ՀՅԴ Հայ դատի Արցախի գրասենյակի հետ։
Արցախ այցելության առթիվ Թերեզա Յերիմյանը նկատել է․ «Արցախի անվտանգությունն ու ինքնիշխանությունը Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գլխավոր առաջնահերթություններն են։ Մենք արժևորում ենք կառավարական պաշտոնյաների և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հետ հանդիպումները՝ անմիջապես սկզբնաղբյուրից հասկանալու Արցախի մարտահրավերները՝ վերջինիս շահերի պաշտպանությանն ուղղված առավել արդյունավետ աշխատանքներ տանելու համար։ Մենք շարունակելու ենք աշխատել Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օժանդակությունից զրկելու և Արցախին օժանդակություն ապահովելու համար»։
Հայ դատի համակարգի ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունեցել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանի հետ, քննարկել Արցախի շուրջ ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրավիճակը, 907-րդ բանաձևի շուրջ ներամերիկյան զարգացումները, Կոնգրեսում ի նպաստ Արցախի տարվող աշխատանքը և Հայկական իրավական կենտրոնի կողմից հայ ռազմագերիների ազատության ուղղությամբ տարվող աշխատանքը։
Արցախի Հանրապետության սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմինե Պետրոսյանի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են Արցախի ժողովրդի սոցիալական և բնակարանային խնդիրները, ինչպես նաև ՀՅԴ քույր կառույցների՝ Հայ օգնության միության և «Համազգային» հայ կրթական և մշակութային միության միջոցներով Արցախում իրականացվող հումանիտար ծրագրերի ընթացքը։
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի հետ քննարկվել է Արցախի ժողովրդի, հատկապես սահմանային բնակչության իրավունքների պաշտպանության հարցը՝ ադրբեջանական շարունակական հարձակումների և հումանիտար խնդիրների ստեղծման պարագայում։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի և ՀՅԴ Հայ դատի Արցախի գրասենյակի ներկայացուցիչները Ստեփանակերտի Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնում հանդիպում են ունեցել կենտրոնի տնօրեն Վարդան Թադևոսյանի հետ և ծանոթացել իրականացվող վերականգնողական և բուժական միջոցառումներին, որոնց շահառուների մի մեծ հատված 2020թ․ պատերազմում վիրավորում ստացած զինծառայողներն են ու քաղաքացիական անձինք։
Հանդիպում է տեղի ունեցալ նաև Արցախում ականազերծմամբ զբաղվող «Հալո թրասթ» կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ, որոնց ուղեկցությամբ Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչները մեկնել են ականապատ դաշտեր և տեղում ծանոթացել ականազերծման աշխատանքներին։
Հավաքված տեղեկատվության հիման վրա Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը Արցախում ստեղծված իրավիճակը ներկայացնելու է ԱՄՆ Սենատի համապատասխան մարմիններին՝ ապահովելու համար ամերիկյան բազմավեկտոր օժանդակություն Արցախին», - ասված է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունում։

Армянский национальный комитет Америки представит создавшуюся в Арцахе ситуацию соответствующим структурам Сената США
Директор Армянского национального комитета Америки (ANCA) по связям с правительством Тереза Еримян, ответственный за IT-сферу Нерсес Семерджян, руководитель программ Алекс Манукян, ответственный за специальные программы центрального офиса Ай дата Геворк Гукасян в первой половине мая находились в Арцахе с миссией по сбору фактов, провели встречи с должностными лицами правительства, представителями гуманитарных миссий и неправительственных организаций.
«Основная цель визита подготовить посредством работ по сбору фактов защиту прав Арцаха в Соединенных Штатах в рамках «Акта привилегий национальной обороны США» в 2023 году и фискальном 2023 году. В данном плане ANCA будет тесно сотрудничать с офисом Ай дата в Арцахе.
В связи с визитом в Арцах Тереза Еримян отметила: «Безопасность и суверенитет Арцаха являются главными приоритетами Американского комитета Ай Дата. Мы придаем важность встречам с должностными лицами правительства и неправительственными организациями, чтобы сразу из первоисточника понять стоящие перед Арцахом вызовы для проведения наиболее эффективной работы по защите интересов Арцаха. Мы продолжим работать для лишения Азербайджана американской военной помощи и обеспечения помощи Арцаху».
Представители ANCA провели встречи с министром иностранных дел Республики Арцах Давидом Бабаяном, обсудили создавшуюся вокруг Арцаха геополитическую ситуацию, внутриамериканские развития вокруг резолюции 907, проводимую в Конгрессе работу в интересах Арцаха и деятельность Армянского правового центра в направлении освобождения армянских военнопленных.
В ходе встречи с министром социального развития и миграции Арцаха Армине Петросян были обсуждены социальные и жилищные проблемы народа Арцаха, а также ход гуманитарных программ, реализуемых в Арцахе за счет средства Общества армянской помощи (ARS) и Общенационального армянского образовательного и культурного союза «Амазгаин».
В ходе встречи с Защитником прав человека Республики Арцах Гегамом Степаняном обсуждался вопрос защиты прав народа Арцаха, особенно приграничного населения, в условиях постоянных азербайджанских нападений и создания гуманитарных проблем.
Представители Армянского комитета Ай Дата и офиса Ай дата в Арцахе провели встречу в с директором Степанакертского реабилитационного центра имени Керолайн Кокс Варданом Тадевосяном, ознакомились с проводимыми реабилитационными и лечебными мероприятиями, большая часть бенефициаров которых военнослужащие и гражданские лица, получившие ранение во время войны 2020 года.
Состоялась встреча также с представителями неправительственной организации HALO Trust, в сопровождении которых представители ANCA побывали на заминированных полях и на месте ознакомились с работами по разминированию.
На основании собранных данных Армянский национальный комитет Америки представит создавшуюся ситуацию соответствующим органам Сената США, для обеспечения американской многовекторной помощи Арцаху», - говорится в распространенном центральным офисом Ай Дата Бюро АРФД сообщении.