«Ադրբեջանի հետ սահմանագծման ու սահմանազատման աշխատանքների արդյունքում բացառվում է ՀՀ տարածքային ամբողջականության խաթարումը»․ խորհրդարանական ընդդիմության հայտարարությունը
25/05/2022 23:03
Ֆրանսիայի հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ ԱԺ փոխնախագահ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Դիմադրության շարժման կազմակերպիչներից Իշխան Սաղաթելյանը հիշեցրեց՝ ԱԺ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները հանդես են եկել նախաձեռնությամբ․ հրավիրել են ԱԺ արտահերթ նիստ՝ իրենց օրակարագով և պահանջում են, որ ԱԺ-ն հանդես գա հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված հստակ հայտարարությամբ։
«Եթե Ալիևից չեք վախենում, եկեք այդ նիստին ու ստորագրեք այդ հայտարարության տակ»,- դիմելով իշխող խմբակցությանը՝ ասաց Իշխան Սաղաթելյանն ու ներկայացրեց խորհրդարանական ընդդիմության պատրաստած հայտարարության տեքստը․
«Հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ ՀՀ ԱԺ հայտարարությունը
Հիմք ընդունելով ՀՀ անկախության հռչակագիրը, ՀՀ սահմանադրությունը, ԼՂՀ, Արցախի ժողովրդի 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեի արդյունքները, միջազգային իրավունքի հիմնադրույթները, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կողմից բազմիցս ներկայացված հիմնարար սկզբունքները, հայտարարում ենք․
1․ ՀՀ աջակցելու է ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացմանը և ԼՂՀ-ի միջազգային ճանաչմանը։ ՀՀ համար անընդունելի է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման որևէ վերջնական տարբերակ, որի արդյունքում Արցախը կարող է հայտնվել Ադրբեջանի կազմում։
2․ Պետք է ապահովվի հուսալի ցամաքային կապ ՀՀ և Արցախի Հանրապետության միջև՝ բացառելով վերջինիս անկլավային վիճակը։
3․ Հայաստանի Հանրապետությունը Արցախի ժողովրդի անվտանգության և ինքնորոշման իրավունքի իրացման երաշխավորն է՝ բոլոր բաղադրիչներով։
4․ ՀՀ հետ սահմանագծման ու սահմանազատման աշխատանքները պետք է իրականացվեն հումանիտար խնդիրների լուծման, հայ ռազմագերիների և պահվող անձանց վերադարձի, ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման նախապայմաններով։
5․ Ադրբեջանի հետ սահմանագծման ու սահմանազատման աշխատանքների արդյունքում բացառվում է ՀՀ տարածքային ամբողջականության խաթարումը։
6․ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի Հանրապետությունը բացառում է որևէ համաձայնություն, որը հարցականի տակ կդնի հայ ժողովրդի հայրենազրկման և ցեղասպանության իրողությունը, ինչպես նաև հայության հոգևոր-մշակութային ժառանգության կրող լինելու իրավունքը։
7․ Հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացները միմյանց հետ շաղկապված չեն։ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը չի կարող տեղի ունենալ միջանցքային տրամաբանությամբ»։
Հայտարարությունը ներկայացնելուց հետո Իշխան Սաղաթելյանն ընդգծեց՝ սրանք նվազագույն պահանջներն են, որոնցով պետք է ցանկացած իշխանություն առաջնորդվի։
Խորհրդարանական ընդդիմության համար անընդունելի կլինի որևէ փոփոխության առաջարկ, որը կխեղաթյուրի հայտարարության բովանդակությունը։

В результате работ по делимитации и демаркации с Азербайджаном должно быть исключено нарушение территориальной целостности Армении – заявление парламентской оппозиции
25/05/2022 23:37
Вице-спикер парламента, представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян сегодня в ходе митинга на площади Франции заявил, что фракции «Армения» и «Честь имею» выступили с инициативой созвать внеочередное заседание парламента по предложенной ими повестке и требуют, чтобы Национальное Собрание выступило с четким заявлением в связи с армяно-азербайджанскими и армяно-турецкими отношениями.
«Если вы не боитесь Алиева, то приходите на это заседание и подпишитесь под этим заявлением», - сказал Ишхан Сагателян и представил заявление парламентской оппозиции.
«Заявление Национального Собрания Армении об армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношениях.
Принимая за основание Декларацию о независимости Республики Армения, Конституцию Республики Армения, результаты референдума о независимости Нагорно-Карабахской Республикиот от 10 декабря 1991 года народа Арцаха, основные принципы международного права, неоднократно представленные сопредседателями Минской группы ОБСЕ основные принципы урегулирования карабахского конфликта, заявляем:
1. Республика Армения будет поддерживать полноценную реализацию права народа Нагорного Карабаха на самоопределение и международное признание Республики Арцах. Для Республики Армения неприемлем какой-либо вариант окончательного урегулирования карабахского конфликта, в результате которого Арцах может оказаться в составе Азербайджана.
2․Должна быть обеспечена надежная сухопутная связь между Арменией и Республикой Арцах,  исключив анклавное положение Арцаха.
3․ Республика Армения является гарантом безопасности народа Арцаха и реализации его права на самоопределение, со всеми элементами.
4․Работы по делимитации и демаркации с Республикой Армения должны осуществляться на предусловиях решения гуманитарных проблем, возвращения армянских военнопленных и удерживаемых лиц, вывода азербайджанских войск с суверенной территории Республики Армения.
5. В результате работ по делимитации и демаркации должно быть исключено нарушение территориальной целостности Республики Армения.
6․ В процессе урегулирования армяно-турецких отношений Республика Армения исключает какое-либо соглашение, которое поставит под сомнение факты Геноцида армян и лишения армянского народа Родины, а также право быть носителем духовно-культурного наследия армян.
7․ Процессы урегулирования армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений не взаимосвязаны друг с другом. Разблокирование коммуникаций с Азербайджаном не может проводиться по "коридорной" логике».
Ишхан Сагателян подчеркнул, что это минимальные требования, которыми должна руководствоваться любая власть.
Он отметил, что для парламентской оппозиции неприемлемы какие-либо предложенные изменения, которые исказят содержание заявления.