Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է լրացուցիչ պայմանների հետ կապել գերիների վերադարձը, բայց Հայաստանը համաձայն չէ այդ դիրքորոշման հետ. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Բրյուսելում հիմնական քննարկվող թեմաներից մեկը եղել է գերիների վերադարձի հարցը, Ազգային ժողովում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Եվրամիության, միջազգային կազմակերպությունների դիրքորոշումն այն է, որ օր առաջ գերեվարված մեր հայրենակիցները պետք է վերադարձվեն, և մեր դիրքորոշումը նաև այդ է, փորձում ենք այդ հարցում մաքսիմալ ջանք գործադրել, որ օր առաջ խնդիրը լուծենք», - ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է լրացուցիչ պայմանների հետ կապել գերիների վերադարձը, բայց Հայաստանը համաձայն չէ այդ դիրքորոշման հետ։
«Մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն, բոլոր պահվող անձինք, ռազմագերիներն ու պատանդները պետք է վերադարձվեն», - հայտարարեց վարչապետը։
Նա ասաց, որ մինչև այս պահը հաստատված 39 գերի կա Ադրբեջանում, որոնցից մեկը վերջերս է մոլորվել ու հայտնվել ադրբեջանցիների վերահսկողության ներքո։
«Ամենաարդյունավետ ձևը միջազգային հանրության աջակցությունն ու ճնշումը ապահովելն է, որ մեր քաղաքացիները օր առաջ վերադառնան հայրենիք», - ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետն նշեց, թե շատ են հնչում տեսակետներ, որ գերեվարված մեր հայրենակիցների հարցը պետք է նախապայման դարձնել քաղաքական պրոցեսների համար։
«Մեր դիրքորոշումը եղել ու մնում է այն, որ հումանիտար հարցերը քաղաքական հարցերի հետ պետք չէ կապել, դրանք առանձին հարց են, ընդհակառակը, երբ որ փոխկապակցվածության մեջ դնենք քաղաքական հարցերի հետ, մենք հարցի նշանակությունը ոչ թե կավելացնենք, այլ կնվազեցնենք», - ընդգծեց վարչապետ Փաշինյանը։

Азербайджан постоянно пытается увязать возвращение пленных с дополнительными условиями – Никол Пашинян
25/05/2022 17:43
Вопрос возвращения военнопленных был одной из основных тем, обсуждаемых в Брюсселе, был, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Никол Пашинян.
«Позиция Евросоюза, международных организаций в том, что наши плененные соотечественники должны быть возвращены днем раньше, мы тоже придерживаемся этой позиции и пытаемся приложить максимум усилий, чтобы решить эту проблему», - сказал он.
По словам премьера, Азербайджан постоянно пытается увязать возвращение пленных с дополнительными условиями, но Армения не согласна с такой позицией.
«Мы продолжаем придерживаться позиции, что согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, все удерживаемые лица, военнопленные и заложники должны быть возвращены», - заявил Пашинян.
Он сообщил, что до сих пор в Азербайджане остаются 39 пленных, один из которых недавно заблудился и оказался на подконтрольной Азербайджану территории.
«Самое эффективный метод это обеспечение поддержки международного сообщества, чтобы наши граждане как можно скорее вернулись на родину», - сказал он,
Премьер отметил, что часто звучат мнения о том, что вопрос удерживаемых в плену наших соотечественников должен стать предусловием для политических процессов.
«Наша позиция была и остается прежней, гуманитарные вопросы нельзя увязывать с политическими вопросами, это отдельный вопрос. Наоборот, в случае их увязывания с политическими вопросами, мы вместо того чтобы увеличить их значение, уменьшим», - сказал Никол Пашинян.