Թագուհի Թովմասյանի գրությունների հիման վրա դատախազությունում քրեական գործեր են հարուցվել
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազին ուղղված գրությունների հիմքով հերթական քրեական գործերն են հարուցվել։
«Մայիսի 5-ին և 6-ին ոստիկանների կողմից ՀՀ քաղաքացիների դեմ բռնության կիրառման դեպքերի մասին գրություններ էի ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազին։ Գրություններին կցել էի առարկայական ապացույցներ՝ տեսանյութերի տեսքով, որտեղ երևում են ոստիկանության աշխատակիցների կողմից անհամաչափ ուժ կիրառելու արդյունքում խաղաղ ակցիա իրականացնող քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների խախտման դեպքերը, ինչպես նաև անչափահաս երեխայի բերման ենթարկելու և պատգամավոր Արամ Վարդևանյանի դեմ բռնություն կիրառելու դեպքերը։ Մայիսի 6-ին Գլխավոր դատախազի քննությանն էի հանձնել ոստիկանի կողմից տարեց կնոջը հարվածելու դեպքը։
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեից ստացել եմ գրություններ, համաձայն որոնց՝ ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված իմ 2 գրությունների հիմքով ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախապատրաստվող նյութերով որոշում է կայացվել քրեական գործ հարուցելու մասին՝ նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են ՀՀ ոստիկանությունում պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ինչպես նաև բռնությամբ զուգորդված անցնելու դեպքեր։
Արդեն 3 քրեական գործ է հարուցվել հանցագործության մասին հաղորդումներ ներկայացնելու իմ գրությունների հիման վրա։
Հետևողական եմ լինելու քրեական գործերի ընթացքին և ոստիկանության կողմից շարունակվող ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների խախտման յուրաքանչյուր դեպքի մասով», - այս մասին «Facebook»-յան իր էջում հայտնել է Թովմասյանը։

На основании писем Тагуи Товмасян в прокуратуре возбуждены уголовные дела
На основании писем депутата фракции «Честь имею», председателя постоянной комиссии по защите прав человека и социальным вопросам Тагуи Товмасян возбуждены очередные уголовные дела.
«Я направила генеральному прокурору Армении письма в связи фактами применения полицейскими насилия в отношении граждан Армении 5 и 6 мая. К письмам прилагались предметные доказательства – видеоматериалы, на которых видны случаи нарушения фундаментальных прав граждан – участников мирных акций в результате применения сотрудниками полиции несоразмерной силы, а также случаи привода несовершеннолетнего подростка и применения насилия в отношении депутата Арама Вардеваняна. Представила генеральному прокурору также факт нанесения удара полицейским пожилой женщине 6 мая.
Получила письма из Антикоррупционного комитета, согласно которым, принято решение о возбуждении уголовных дел на основании адресованных генеральному прокурору двух писем, с учетом того, что в подготавливаемых материалах есть факты злоупотребления служащими полиции должностными полномочиями, а также применения насилия.
На основании моих сообщений о преступлении возбуждены уже три уголовных дела», - написала Тагуи Товмасян.
Она отметила, что проявит последовательность и проследит за ходом уголовных дел, а также каждым случаем нарушения полицией прав граждан Армении․