Ջհանգիրյանը բողոքի ակցիայի մասնակից ծնողներին հորդորել է իրենց պահանջները ներկայացնել դատարանին՝ դատավարական կարգով
44-օրյա պատերազմում զոհված և անհետ կորած զինվորների հարազատները դուրս եկան Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Ջհանգիրյանի հետ հանդիպումից։
«ԲԴԽ նախագահ Գագիկ Ջհանգիրյանին ներկայացրինք մեր պահանջները։ Լսվեց մեր գլխավոր պահանջը, որ դատական նիստերը պետք է դռնբաց տեղի ունենան։ Լսվեց նաև մեր բողոքը գործող դատավորի նկատմամբ, որ գործող դատավորի մոտ տեսնում ենք բացահայտ բացասական վերաբերմունք ծնողների ներկայությամբ ու, ընդհանրապես, և մեզ խորհուրդ տրվեց, որ մենք այդ ամենը դատավարական կարգով անենք։ Քանի որ մենք ճանաչված չենք որպես երրորդ անձ, այսինքն՝ դատավարության կողմ, հետևաբար, մենք իրավունք չունենք այդ միջնորդությունը ներկայացնելու։ Հաջորդ նիստի օրը՝ մայիսի 30-ին, պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը՝ որպես մեղադրող և Հակոբ Մարտիրոսյանը՝ որպես փաստաբան, կներկայացնեն միջնորդությունը», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց հերոս Մենուա Հովհաննիսյանի մայրը՝ «5165 շարժման» առաջնորդ Կարին Տոնոյանը։
Նա նշեց, որ եթե այդ ամենից հետո իրենց ցանկությունը չբավարարվի, ծնողները դարձյալ կգան ԲԴԽ նախագահի մոտ։
Հիշեցնենք՝ զոհված զինծառայողների ծնողները հանդիպել էին ԲԴԽ նախագահ Գագիկ Ջհանգիրյանին՝ պահանջելով հաշվի առնել Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պետական դավաճանության հատկանիշներով քրգործ հարուցելու պահանջով բողոքի կարևորությունը, չեղարկել դատարանի երեկվա կայացրած որոշումը և դատավարությունը շարունակել դռնբաց կարգով, թույլատրելով ծնողներին և լրագրողներին մասնակցել նիստերին՝ ապահովելով նաև այդ նիստերի հասանելիությունը հանրությանը:

Джангирян посоветовал родителям погибших военнослужащих представить их требования в судебном порядке
26/05/2022 15:10
Родители погибших и без вести пропавших военнослужащих в 44-дневной войне встретились сегодня с председателем Высшего судебного совета Гагником Джангиряном.
После встречи с председателем ВСС лидер Движения «5165», мать погибшего героя Менуа Ованнисяна Карин Тоноян представила результаты.
«Мы представили председателю ВСС Гагику Джангиряну наши требования. Он выслушал наше главное требование, что заседания суда должны проходить в открытом режиме. Была выслушана также наша жалоба на действующего судью, что мы видим явно негативное отношение судьи к родителям погибших военнослужащих. Он посоветовал нам представить ходатайство в судебном порядке. Поскольку мы не признаны в качестве стороны судебного процесса, следовательно, у нас нет права представлять это ходатайство. Ходатайство будет представлено на следующем заседании 30 мая, депутатом Арцвиком Минасяном как истцом и Акопом Мартиросяном как адвокатом», - заявила в беседе с журналистами Карин Тоноян.
Она отметила, что если после этого их желание не будет удовлетворено, они снова обратятся к председателю ВСС.
Напомним, родители погибших военнослужащих сегодня обратились к председателю  Высшего судебного совета, потребовав учесть важность жалобы с требованием о возбуждении уголовного дела в отношении Никола Пашиняна по признакам государственной измены, отменить принятое вчера судом решение и продолжать судебные заседания в открытом режиме, позволив родителям и журналистам участвовать в заседаниях и обеспечив их доступность для общества.