«Դիմադրություն» շարժման մասնակիցները ԲԴԽ շենքի դիմաց են. աջակցում են 44-օրյա պատերազմում զոհվածների և անհետ կորածների հարազատներին
26/05/2022 11:32
«Դիմադրություն» շարժման մասնակիցները Ֆրանսիայի հրապարակից երթով գնացել են Բարձրագույն դատական խորհրդի շենք, որպեսզի սատարեն 44-օրյա պատերազմում զոհված և անհետ կորած զինվորների հարազատներին, որոնք ԲԴԽ-ի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ պետական դավաճանության հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու պահանջով։
«Երեկ դատարանում ԲԴԽ ենթակայության տակ գտնվող դատական կարգադրիչները ծնողների հետ «արա»-ով են խոսել։ Ինչ վարքագիծ որ չէինք պատկերացնի, դա էլ է տեղի ունեցել։ Միանում ենք իրենց», - ասաց «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արամ Վարդևանյանը։
Հիշեցնենք` զոհված զինծառայողների ծնողները դիմում են ԲԴԽ-ին՝ պահանջելով հաշվի առնել Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պետական դավաճանության հատկանիշներով քրգործ հարուցելու պահանջով բողոքի կարևորությունը, չեղարկել դատարանի երեկվա կայացրած որոշումը և դատավարությունը շարունակել դռնբաց կարգով, թույլատրելով ծնողներին և լրագրողներին մասնակցել նիստերին՝ ապահովելով նաև այդ նիստերի հասանելիությունը հանրությանը:
«Ինչո՞ւ մեզ չեն ճանաչել տուժող, այս պահի դրությամբ 27 մարդ է ճանաչվել տուժող։ Դատավարությունն ընթանում է, բայց մենք նոր փորձում ենք հասնել նրան, որ մեզ տուժող ճանաչել։ Է՞լ ինչ պետք է լիներ, որ մեզ տուժող ճանաչեին», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց հերոս Մենուա Հովհաննիսյանի մայրը՝ «5165 շարժման» առաջնորդ Կարին Տոնոյանը։
Նա ասաց, թե դատավարությունը չի կարող օրենքի ուժի սահմաններում տեղի ունենալ, և իրենք՝ 44-օրյա պատերազմում զոհված և անհետ կորած զինվորների հարազատները, անվստահություն են հայտնում։

Участники Движения сопротивления проводят акцию перед зданием Высшего судебного совета в поддержку родителей погибших и без вести пропавших военнослужащих
26/05/2022 13:28
Участники Движения сопротивления проводят шествие к зданию Высшего судебного совета в поддержку родственников погибших и без вести пропавших военнослужащих в 44-дневной войне, которые проводят акцию протеста перед зданием ВСС с требованием возбудить уголовное дело в отношении премьер-министра Никола Пашиняна по признакам государственной измены.
«Вчера в суде судебные приставы, которые подчиняются Высшему судебному совету, неуважительно вели себя с родителями, обращались к ним, используя «ара». Мы увидели такое, чего даже не представляли. Мы присоединяемся к ним», - заявил депутат фракции «Армения» Арам Вардеванян.
Напомним, родители погибших военнослужащих обратились в Высший судебный совет, потребовав учесть важность жалобы с требованием о возбуждении уголовного дела в отношении Никола Пашиняна по признакам государственной измены, отменить принятое вчера судом решение и продолжать судебные заседания в открытом режиме, позволив родителям и журналистам участвовать в заседаниях и обеспечив их доступность для общества.
«Почему не признали потерпевшими? На данный момент потерпевшими признаны только 27 человек. Сейчас идет судебный процесс, но мы только пытаемся достичь того, чтобы нас признали потерпевшими. Что еще должно было произойти, чтобы нас признали потерпевшими?» - заявил в беседе с журналистами мать погибшего героя Менуа Ованнисяна, лидер Движения «5165» Карин Тоноян.
Она сказала, что судебный процесс не может проходить под силовым принуждением и родители погибших и пропавших без вести военнослужащих выражают недоверие.