Ուժի գերակայության դիրքերից խոսողի հետ անհնար է միակողմանի խաղաղ հարևանություն անել․ ՀՀ իշխանությունը հայությանը տանում է նոր ցեղասպանության. Քաղաքագետ
27/05/2022 19:20
20-րդ դարասկզբում, երբ թուրքերը բացարձակ չէին թաքցնում հայերի նկատմամբ իրենց ծրագրերը, հայ մտավորականությունը մինչև վերջ չէր հավատում, որ նույն այդ թուրքերը պատրաստվում են ցեղասպանել մի ամբողջ ժողովրդի, և իր ապագա դահիճների հետ նարդի էր խաղում։ Այժմ էլ՝ 21-րդ դարում,  նույն անհեթեթ վիճակն է ստեղծվել, երբ ՀՀ գործող իշխանությունները փորձում են խաղաղության օրակարգ ստեղծել 44-օրյա պատերազմում իրեն հաղթած, 5 հազար երիտասարդի կյանք խլած Ադրբեջանի հետ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը։
Քաղաքագետի խոսքով՝ խելացի ազգերը սովորում են ուրիշների սխալների վրա, մինչդեռ հայ ազգը շարունակում է կրկնել այն սխալները, որոնք ոչ վաղ անցյալում աղետ են բերել իր գլխին։
«Երբ Ցեղասպանությունը տեղի ունեցավ, հայերը միայն այդ ժամանակ հասկացան, որ թուրքերի հետ «խաղաղ հարևանություն» անելն իրենց մահն է, բայց արդեն ուշ էր։
Հիմա էլ ՀՀ իշխանությունները փորձում են հասարակությանը համոզել, որ ադրբեջանցիների հետ կարելի է խաղաղ հարևանություն, բարեկամություն և առևտուր անել՝ այսպիսիով հայությանը կրկին տանելով նոր ցեղասպանության։ Այնպես որ, պատմության անիվը պտտվում է մեզ համար ողբերգական շրջապտույտով»,- ասաց քաղաքագետը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը, որ  միջազգային իրավունքն այսօր չի գործում, և գերակա է մնում ուժի գործոնը, Գագիկ Համբարյանն ընդգծեց՝ ՀՀ գործող իշխանությունները չեն հասկանում կամ չեն ուզում հասկանալ, որ նմանօրինակ թեզերով հանդես եկող հարևանի հետ հնարավոր չէ խաղաղ հարևանություն անել։
«Անհնար է միակողմանի խաղաղ հարևանություն անել մեկի հետ, որը քեզ հետ խաղաղ հարևանություն  անելու ցանկություն չունի։ Ավելին, հայաստանյան իշխանությունների «խաղաղասիրական» հռետորաբանությունը թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից ընկալում է որպես քծնանք և թուլություն։
Ալիևը կերազեր իր կառավարությունում Նիկոլ Փաշինյանի նման ներկայացուցիչ ունենալ. Նիկոլ Փաշինյանը հազարապատիկ ավելի Ալիև է, քան Իլհամ Ալիևը»,- ասաց քաղաքագետը։

Власти Армении ведут армян к новому геноциду – Гагик Амбарян
В начале 20 века, когда турки абсолютно не скрывали свои программы в отношении армян, армянская интеллигенция до конца не верила, что те же турки собираются осуществить геноцид целого народа и играла в нарды со своими будущими палачами. Сейчас, в 21 веке, создалась такая же нелепая ситуация, когда действующая власть пытается открыть «эпоху мира» с одержавшим над ней победу в 44-дневной войне, убившим 5 тысяч парней Азербайджаном, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Гагик Амбарян.
По словам политолога, умные нации учатся на чужих ошибках, в то время как армянская нация продолжает повторять ошибки, которые в недавнем прошлом привели ее к катастрофе.
«Когда произошел Геноцид, армяне только тогда поняли, что «мирное соседство» с турками означает для них смерть, но было уже поздно.
Теперь власти Армении пытаются уговорить общество, что с азербайджанцами можно мирно соседствовать, дружить, заниматься торговлей, тем самым снова ведя армян к новому геноциду. Так что колесо истории вращается для нас по трагическому кругу», - сказал политолог.
Обратившись к заявлению президента Азербайджана, что сегодня в мире не всегда действует международное право и на передний план выходит фактор силы, Гагик Амбарян подчеркнул, что действующая власть Армении не понимает или не хочет понять, что с выступающим с такими тезисами соседом невозможно быть мирными соседями.
«Мирное соседство в одностороннем порядке с кем-то, у кого нет желания быть твоим мирным соседом, – невозможно. Более того миротворческая риторика армянских властей воспринимается турецко-азербайджанским тандемом как раболепие и слабость.
Алиев мечтал бы иметь в своем правительстве такого представителя как Никол Пашинян: Никол тысячекратно больше Алиев, чем сам Ильхам Алиев», - сказал политолог.