ՀՀ բոլոր քաղաքացիները պետք է հայտարարագրեն իրենց եկամուտները, որն ուժի մեջ կմտնի 2024 թվականին. Նիկոլ Փաշինյան
31/05/2022 14:09
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում այսօր հայտարարել է իրենց քաղաքական վճռականության մասին. պետք է ներդնեն համընդհանուր հայտարարագրման համակարգ:
«Այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիները պետք է հայտարարագրեն իրենց եկամուտները, որն ուժի մեջ կմտնի 2024 թվականին՝ 2023 թվականի եկամուտների համար: Այն նույնպես շատ կարևոր և՛ տնտեսական, և՛ քաղաքական, և՛ քաղաքակրթական նշանակություն ունի, և այս առումով նաև չափազանց կարևորում եմ:
Ուզում եմ ընդգծել, որ այս տարվանից ուժի մեջ մտավ գույքահարկի նոր համակարգը, որն էականորեն և լրջորեն, նախ, ուժեղացնելու է տեղական ինքնակառավարման մարմինները, որովհետև նրանց հարկային եկամուտներն են ավելանալու: Մյուս կողմից, իհարկե, քաղաքակրթական նշանակություն նույնպես ունենալու է այս օրենքը, որովհետև կարծում եմ, որ մեր կյանքում տնտեսական հաշվարկն ավելի ու ավելի մեծ տեղ է զբաղեցնելու, որն իր հերթին բերելու է քաղաքակրթական հետևանքների: Ուզում եմ մեկ այդպիսի օրինակ բերել. մենք տեսնում ենք, որ շատ երկրներում՝ սկսած գյուղերից ինչպիսի կոկիկ քաղաքաշինական տեսք ունեն: Իմ համոզմունքն է, որ դրա մեջ շատ էական նշանակություն ունի գույքահարկի համակարգը, որովհետև մարդիկ ոչ թե ուղղակի տուն են կառուցում, այլ կառուցելիս փորձում են հաշվարկել, որ առաջիկա 50 տարվա ընթացքում, եթե այս մի նախագիծն ընտրեն՝ որքան գույքային հարկ են վճարելու, եթե մյուս նախագիծն ընտրեն՝ որքան:
Ուզում եմ ընդգծել նաև մեր բոլորովին վերջերս ընդունած ծրագիրը, որ մենք անվանում ենք ռենովացիայի ծրագիր, որի նպատակը հետևյալն է՝ խթանել, որպեսզի քաղաքացիները վերակառուցեն իրենց բնակարանները: Ընդ որում՝ պարտադիր պայման է, որ այդ ստացվող վարկի 30 տոկոսը պետք է անպայման ծախսվի էներգախնայողության համար: Սա նույնպես շատ կարևոր ցուցանիշ է, որովհետև էներգակիրների գները շատ զգայուն են սոցիալական առումով, բոլոր առումներով, բայց մենք չենք հաշվարկում երբեք, թե մեր սպառած էներգիայի որ մասով ենք մեր բնակարանը տաքացնում և որ մասով ենք, կներեք արտահայտությանս, տաքացնում մեր բնակարանը շրջապատող տարածքը: Իհարկե, արդյունավետությունն ամենակարևոր խնդիրն է, որ պիտի ամեն քայլափոխի փորձենք լուծել, և մեր կառավարությունը գնալու է այս ճանապարհով», - նշել է վարչապետը։
Փաշինյանն ասել է, թե միշտ համարել է, որ պետական բյուջեն ավելի շատ քաղաքական, քան ֆինանսական փաստաթուղթ է, և այսօր էլ այդպես է համարում:
«Ուղղակի այսօր ես անդրադարձա ֆինանսատնտեսական որոշ ցուցանիշների՝ հաշվի առնելով նաև, որ մենք կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի մասին զեկույցում շատ մանրամասն քննարկում ենք ունեցել: Չնայած, եթե անկեղծ ասեմ, շատ մեծ էր գայթակղությունը, որ ես այս համատեքստում անդրադառնամ նաև քաղաքական բնույթի հարցերի: Բայց կարծում եմ, որ մենք այսօր այս տրամաբանության մեջ պետք է մնանք: Կրկին ասում եմ, որովհետև, այնուամենայնիվ, քաղաքական հատվածներն ավելի մանրամասն քննարկելու առիթներ և՛ ունեցել ենք, և՛ առաջիկայում կունենանք», - նշել է նա։

Все граждане Армении с 2014 года должны декларировать свои доходы – Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня в парламенте о политической решительности правительства внедрить систему всеобщего декларирования доходов физических лиц.
«То есть, все граждане Армении должны декларировать свои доходы, это вступит в силу в 2014 голу и будет касаться доходов за 2023 год. Это имеет экономическое, политическое и цивилизационное значение, и в данном контексте мы придаем этому чрезвычайную важность.
Хочу подчеркнуть, что с этого года вступила в силу новая система налога на имущество, которая существенно и серьезно усилит, прежде всего, органы местного самоуправления, поскольку их налоговые доходы увеличатся. С другой стороны, конечно, этот закон будет иметь также политическое значение, поскольку считаю, что экономический расчет с каждым днем будет занимать все больше места в нашей жизни, что в свою очередь приведет к цивилизационным последствиям. Хочу привести такой пример: мы видим насколько аккуратно градостроительство во многих странах, вплоть до сел. Я убежден, что существенное значение в этом имеет налог на имущество, потому что люди не просто строят дом, а при строительстве пытаются рассчитать, сколько налога им придется платить в течение 50 лет, если выберут тот или иной проект.
Хочу подчеркнуть также принятую совсем недавно программу, которую мы называем реновационной, цель которой состоит в следующем – стимулировать, чтобы граждане реконструировали свои квартиры. Причем, обязательным условием является, что 30% предоставленного кредита обязательно должно быть потрачено на энергосбережение. Это также очень важный показатель, поскольку цены на энергоносители очень чувствительны как в социальном плане, так и во всех планах, но мы никогда не рассчитываем, за счет какой части потребленной энергии отапливаем нашу квартиру или территорию вокруг  нашей квартиры. Конечно, эффективность самая важная задача, которую мы должны пытаться решать на каждом шагу и наше правительство пойдет по этому пути», - сказал премьер.
Пашинян также отметил, что всегда считал и считает государственный бюджет больше политическим, чем финансовым документом.
«Просто сегодня я обратился к некоторым экономическим показателям, учитывая также, что у нас было очень подробное обсуждение относительно хода исполнения программы правительства», - сказал он, отметив, что поводы для более подробного обсуждения политической части были и еще будут.