Վահան Քերոբյանը հունիսի 11-ին Վերին Լարսում կհանդիպի ռուս գործընկերների հետ
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը վստահեցնում է՝ Լարսի անցակետում բեռնատարների հերթերի խնդրին հնարավորինս շուտ լուծում տալու համար ռուս գործընկերների հետ ամենօրյա աշխատանքի մեջ են:
«Ամբողջ եվրոպական ուղղությունները, որոնք նախկինում գալիս էին Բելառուսի և Ուկրաինայի տարածքով, այժմ ստիպված են Թուրքիայի և Վրաստանի միջոցով մտնել Ռուսաստան, դրա պատճառով այնտեղ առաջացել է շատ մեծ խցանում: Այնուամենայնիվ, հասկանալի է, որ արտահանողների համար շատ ծանր խնդիր է, և մենք մի քանի ուղղություններով աշխատում ենք, որպեսզի թեթևացնենք այդ բեռը», - Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Քերոբյանը:
Նա հիշեցրեց, որ հունիսի 15-ից արդեն գործելու է լաստավանային հաղորդակցությունը Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև, որը թույլ կտա էապես թեթևացնել բեռը: ՀՀ կառավարությունը դրա համար հատկացրել է մոտ 2,5 մլրդ դրամ գումար՝ առաջիկա 6 ամսվա սուբսիդավորման համար:
«Ես անցած շաբաթ խորհրդակցություն եմ ունեցել ռուս գործընկերների հետ: Մենք միասին պլանավորել ենք հունիսի 11-ին հանդիպել նաև Վերին Լարսում, իրար հետ հասկանալ, թե ինչ հնարավորություններ ունենք՝ էլ ավելի արագացնելու Վերին Լարսի թողունակությունը: Կարծում եմ, որ մեր ամենօրյա աշխատանքային ռեժիմով կկարողանանք այնպես անել, որ սեզոնի սկզբին այս լարվածությունը էապես թուլացնենք», - նշեց Էկոնոմիկայի նախարարը:
Չնայած բարդություններին, Քերոբյանի խոսքով, ապրիլին Հայաստանից արտահանման աճը կազմել է 20 տոկոս, ընդ որում, արտահանումն աճել է ոչ հանքահումքային ապրանքների մասով:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ բեռներն առանձին հերթով անցկացնելու հնարավորությանը՝  Քերոբյանն ասաց, որ բանակցությունները դեռևս ընթացքում են, որոշ դրական տեղաշարժեր տեսնում են այդ ուղղությամբ, բայց դեռևս վերջնական դրական արդյունքի չեն հասել:

Ваан Керобян 11 июня встретится с российскими коллегами на КПП «Верхний Ларс»
Министр экономики Армении Ваан Керобян заверяет, что для возможно быстрого решения проблемы с очередями грузовиков на КПП «Верхний Ларс» с российскими коллегами проводится повседневная работа.
«Все европейские направления, которые раньше проходили по территории Беларуси и Украины, сейчас вынуждены въезжать в Россию через территорию Турции и Грузии, поэтому там образовалась большая очередь. Тем не менее, понятно, что это очень тяжелая проблема для производителей, и мы работаем по некоторым направлениям, чтобы облегчить эту нагрузку», - заявил сегодня Ваан Керобян в беседе с журналистами в парламенте.
Он напомнил, что с 15 июня начнет работать регулярная паромная переправа между Россией и Грузией, что позволит существенно снизить нагрузку. Правительство Армении предоставило порядка 2,5 млрд. драмов на субсидирование в течение ближайших 6 месяцев.
«Я на этой неделе провел совещание с российскими коллегами. Мы также планируем встретиться 11 июня на КПП «Верхний Ларс», чтобы вместе понять, какие есть возможности, чтобы увеличить пропускную способность Верхнего Ларса. Думаю, что за счет повседневной работы мы сможем добиться того, чтобы к началу сезона эта напряженность уменьшилась», - отметил министр экономики.
По его словам, несмотря на сложности, в апреле рост экспорта из Армении составил 20%, причем экспорт увеличился не по части горнодобывающей продукции.