Արցախում մարդիկ չունեն անվտանգության զգացողություն. ՀՀ ՄԻՊ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի համար ամենակարևոր սկզբունքը Արցախում բնակվողների բոլոր իրավունքների երաշխավորման իրացման համար անհրաժեշտ բավարար պայմանների առկայությունն է:
«Ամենակարևորն անձանց անվտանգ միջավայրում ապրելու, կյանքի իրավունքի, երեխաների կամ անձանց կրթության իրավունքի, սոցիալական ապահովության իրավունքի, սեփականության իրավունքի, այդ թվում ինքնորոշման իրավունքի համար բավարար պայմաններ ապահովող լուծումների հասնելն է։ Սա է իմ ամենակարևոր մոտեցումը», - Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Քրիստիննե Գրիգորանը:
Նա ասաց, թե այս պահին չեն կարող խոսել Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանված լինելու մասին, որովհետև Արցախում մարդիկ չունեն անվտանգության զգացողություն:
«Մարդիկ շատ ագրեսիվ քաղաքականության հետևանքով ստիպված են եղել լքել իրենց հայրենի տունը ու չեն կարողանում օգտվել սեփականության իրենց իրավունքից, չեն կարողանում իրացնել իրենց կրթության իրավունքը», - նշեց ՀՀ ՄԻՊ-ը:

В Арцахе у людей нет чувства безопасности – омбудсмен Армении
Для Защитника прав человека Армении важнейшим принципом является наличие необходимых достаточных условий для гарантирования реализации прав всех живущих в Арцахе.
«Самое важное, достичь решений, которые обеспечивают безопасные условия жизни,  право на жизнь, право детей или граждан на образование, на социальное обеспечение, на собственность, в том числе право на самоопределение. Это самые важные подходы омбудсмена», - заявила сегодня Кристине Григорян в беседе с журналистами в парламенте.
Она сказала, что на данный момент нельзя сказать, что права человека в Арцахе  защищены, поскольку в Арцахе у людей нет чувства безопасности.
«Люди в результате очень агрессивной политики вынуждены были покинуть свои родные дома и не могут воспользоваться своим правом на собственность, не могут реализовать свое право на образование», - отметила омбудсмен Армении.