Դուք նույնիսկ ավելին եք հանձնել, քան նոյեմբերի 9-ի հայտարարության տեքստով ձեզանից պահանջել է Ադրբեջանը․ այնպես որ, այդ հայտարարությունից չեղարկելու բան չեք թողել․ Արտակ Զաքարյան
09/06/2022 18:25
ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Արտակ Զաքարյանն արձագանքել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի արտահայտած այն մտքին, թե ընդդիմության քայլերն ավելի տրամաբանական կլինեին, եթե նրանք հայտարարեին, որ չեղարկելու են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը։
«Նիկոլի կապիտուլյացիայի տակ մնացած Արարատ Միրզոյանն ասում է, որ կարող էր հասկանալ ընդդիմությանը, եթե նա խոսեր 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը չեղարկելու, սահմանազատման և հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացից դուրս գալու անհրաժեշտության մասին։ Բայց քանի որ ընդդիմությունը դա չի անում, դա հուշում է շահարկումների մասին:
Ինչպե՞ս դիմեմ այդ մարդուն, որ հասկանա վերջապես, որ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի խայտառակ կապիտուլյացիոն ակտը նույնիսկ ամենավատ կառավարությունը կսառեցներ կամ կվերափոխեր, եթե դավաճան Նիկոլն ու իրեն պատկանող կերպարները հապշտապ, թաքուն, անմարդկային վախին բնորոշ քաղաքականության ժանրին համապատասխան՝ կյանքի կոչած չլինեին դրանք: Դուք նույնիսկ ավելին եք հանձնել, քան նոյեմբերի 9-ի հայտարարության տեքստով պահանջել է ձեզանից Ադրբեջանը: Այնպես  որ,  այդ հայտարարությունից չեղարկելու բան չեք թողել:
Իսկ ո՞ր հրապարակային փաստաթղթով եք հանձնել ռազմական գործողությունների ավարտի օրվա դրությամբ  հայկական ԶՈՒ վերահսկողության տակ մնացած այն տարածքները (Հին Թաղեր, Խծաբերդ, Իշխանաձորի և Կովսականի հարակից տարածքներից զորքերի հետքաշում), որոնց վերաբերյալ ոչ մի պահանջ չկա նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ:
Պարոն դավաճանապետը, մինչև սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքերի ավարտը, ո՞ր հրապարակված փաստաթղթով է համաձայնվել հետ քաշվել Հայաստանի սուվերեն տարածք հանդիսացող Գորիս-Կապան 21 կմ ճանապարհահատվածից ու հարակից տարածքներից:
Իսկ ի՞նչ բարոյական իրավունքով է Հայաստանի «իշխանությունը» գնում սահմանագծման ու սահմանազատման, երբ սեփական տարածքի 45ք.կմ-ը մեկ տարուց ավելի՝ օկուպացված է, իսկ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հանձնառությամբ՝ 120 գերիները դեռ չեն վերադարձվել:
Թե՞ օկուպացված սեփական տարածքն ու ապօրինի պահվող գերիների հարցը թողել եք առաջիկայում ՀՀ տարածքի այսպես կոչված անկլավների հետ փոխանակման համար, որպեսզի հետո ձեզ հիմարաբար հավատացողներին կրկին խաբեք՝ իբր տեսեք, Ադրբեջանը վերադարձրել է մեր տարածքներն ու ապօրինի պահվող գերինեին, իսկ դուք պետք է դրա դիմաց նոր սահմանամերձ տարածքներ ու գյուղեր հանձնեք:
Դուք՝ կապիտուլյանտներդ, ասում եք բանակցությունների բոլոր կողմերի մոտ կա միևնույն տրամադրվածությունը, սակայն միևնույն ժամանակ ՀՀ-ն պնդում է, որ կոմունիկացիաների ապաշրջափակման մեջ միջանցքային ոչ մի տրամաբանություն չկա, իսկ թուրքերն ու ազերիները շարունակ պնդում են այսպես կոչված զանգեզուրյան միջանքի գոյության մասին:
Դրան զուգահեռ՝ Իրանն անընդհատ խոսում է տարածաշրջանում սահմանների անփոփոխելիության անհրաժեշտության մասին: Ինչպե՞ս եք բացատրում այս խառնաշփոթը, և այսքան աղետներից ու հակապետական ստերից հետո, այսքան անհիմն կորուստներից հետո, ուզում եք, որ որևէ նորմալ մարդ ձեզ հավատա՞:
Ճգնաժամը Հայաստանում շատ ավելի խորն է, քան դուք պատկերացնում եք: Ճգնաժամն ունի երեք պատճառ
Ա) քանի որ դուք եք զավթել իշխանությունը և շարունակում եք այն չարաշահել ի հաշիվ Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների
Բ) քանի որ շարունակում եք հետևողականորեն քանդել ու ոտնահարել ՀՀ ինստիտուցիոնալ կարգն ու կարողությունները
Գ) քանի որ Հայաստանում կան բազմաթիվ գիտակից մարդիկ, ովքեր երբեք չեն հաշտվելու այս կարգի ստորացուցիչ և ազգակործան իրականության հետ:
Հայաստանում ստեղծված քաղաքական կառավարման ճգնաժամն ունի երկու լուծում.
Ա) կամ ձեր դավադիր խունտան հեռանում է իշխանությունից (որովհետև դուք շարունակում եք ծառայել օտար շահերի գեներացմանն ու դրանց կյանքի կոչելուն) և հնարավորություն եք տալիս կասեցնել թուրք-ադրբեջանական տանդեմի քաղաքական հաղթարշավը Հարավային Կովկասում՝ արտաքին քաղաքականության և անվտանգային բոլոր ռեսուրսների վերախմբավորման միջոցներով
Բ) Կամ դուք Հայաստանից վերացնում եք (սպանում, բանտարկում, վտարում և այլն) բոլոր գիտակից մարդկանց, ովքեր ունեն ազգային արժանապատվություն, ովքեր ցանկանում են ապրել ազատ, անվտանգ և ապահով Հայրենիքում, ովքեր իրենց ամենօրյա աշխատանքով արժեք են ստեղծում այս երկրի համար և հստակ գիտեն դրան հասնելու եղանակները: Գուցե նաև այսօրվա արագ փոփոխվող աշխարհից օգտվելով՝ հասարակության ճնշող գիտակից մեծամասնությունը կարողանա անսպասելի լավ իրավիճակ ստեղծել Հայաստանում, Արցախում և նրա շուրջ»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արտակ Զաքարյանը:

Вы сдали даже больше, чем требовал от вас Азербайджан по тексту заявления от 9 ноября, не оставив ничего, что можно аннулировать – Артак Закарян
09/06/2022 20:02
Бывший заместитель министра обороны Армении Артак Закарян ответил на высказанную главой МИД Армении Араратом Мирзояном мысль, что шаги оппозиции были бы более логическими, если бы они заявили, что в случае их прихода к власти трехсторонне заявление от 9 ноября 2020 года будет аннулировано.
«Оставшийся под капитуляцией Никола Пашиняна Арарат Мирзоян говорит, что мог бы понять оппозицию, если бы она заявляла о необходимости отмены заявления от 9 ноября 2020 года, выхода из процесса делимитации и разблокирования региональных коммуникаций. Но поскольку оппозиция не делает этого, то это свидетельствует о спекуляциях.
Как обратится к этому человеку, чтобы он понял, наконец, что даже самое плохое правительство заморозило бы или изменило бы позорный капитуляционный акт от 9 ноября 2020 года, если бы предатель Никол и подчиненные ему лица не реализовали бы их в присущем нечеловеческому страху политическом жанре столь поспешно и тайно. Вы сдали даже больше, чем требовал от вас Азербайджан по тесту заявления от 9 ноября. Посему не оставили от этого заявления ничего, что может быть аннулировано.
А по какому публичному документу вы сдали остающиеся под контролем ВС Армении по состоянию на день завершения военных действий территории (Хин Тахер, Хцаберд, отвод войск с территории Ишханадзора и Ковсакана), о которых не было ни слова в заявлении 9 ноября 2020 года?
По какому опубликованному документу господин главарь предателей до завершения работ по делимитации и демаркации согласился отвести войска с 21-километрового участка дороги Горис-Капан и сопредельных территорий, которые являются суверенной территорией Армении?
А по какому моральному праву «власти» Армении идут на делимитацию и демаркацию, когда уже больше года 45 квадратных километров собственной территории оккупированы, а 120 военнопленных еще не возвращены согласно обязательству заявления от 9 ноября?
Или оккупированную собственную территорию и вопрос незаконно удерживаемых пленных вы оставили для обмена в ближайшем будущем с так называемыми анклавами, чтобы потом снова обмануть тех кто по глупости верит вам, якобы смотрите, Азербайджан вернул наши территории и незаконно удерживаемых пленных, а вы должны вместо этого сдать новые приграничные территории и села.
Вы – капитулянты, говорите, что у всех сторон переговоров есть одинаковый настрой, однако в то же время Армения утверждает, что в разблокировании коммуникаций нет никакой «коридорной» логики, а турки и азеры продолжают утверждать о существовании так называемого «зангезурского коридора».
Параллельно с этим Иран постоянно говорит о необходимости неизменности границ в регионе. Как вы объясняете эту путаницу? И после стольких катастроф и антигосударственной лжи, стольких необоснованных потерь, хотите, чтобы вам верил нормальный человек?
Кризис в Армении гораздо глубже, чем вы представляете. Кризис имеет три причины.
а) потому что вы захватили власть и продолжаете злоупотреблять ею за счет Республик Армения и Арцах
б) потому что вы продолжаете последовательно разрушать и попирать институциональный порядок и потенциал Республики Армения
в) потому что в Армении есть многочисленные сознательные люди, которые никогда не примирятся с такой унизительной и губящей нацию действительностью.
Создавшийся в Армении кризис государственного управления имеет два решения:
а) либо ваша предательская хунта уходит из власти (потому что вы продолжаете служить генерированию чужих интересов и их претворению в жизнь) и дает возможность остановить победное шествие турецко-азербайджанского тандема на Южном Кавказе за счет перегруппировки всех внешнеполитических ресурсов и безопасности
б) либо вы устраняете в Армении (убиваете, заключаете в тюрьмы, выселяете) всех сознательных людей, у которых есть национальное достоинство, которые хотят жить в свободном, безопасном и защищенном Отечестве, ежедневной работой создают ценность для этой страны и четко знают пути достижения этого. Возможно даже, что подавляющее сознательное большинство общества, воспользовавшись сегодняшним быстро меняющимся миром, сможет неожиданно создать хорошую ситуацию в Армении и Арцахе и вокруг его», - написал на своей странице в Facebook Артак Закарян.