Լավրով. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ճանապարհային ռեժիմը հիմնված կլինի Հայաստանի տարածքի ինքնիշխանության ճանաչման վրա
09/06/2022 13:45
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ավտոմոբիլային տրանսպորտային ճանապարհի համակարգումն ավարտման փուլում է, Երևանում հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Ինչպես գիտեք, երկաթուղային երթուղին համաձայնեցված է, այժմ ավարտվում է ճանապարհային երթուղու և ռեժիմի մասին համաձայնեցման գործընթացը», - նշել է ՌԴ արտգործնախարարը։
«Դա կլինի պարզեցված, բայց միանշանակ հիմնված կլինի հայկական տարածքի ինքնիշխանության ճանաչման վրա, և այստեղ ոչ մի երկիմաստություն լինել չի կարող», - ընդգծել է Լավրովը։

Режим автодороги между Арменией и Азербайджаном будет опираться на признание суверенитета армянской территории - Лавров
09/06/2022 13:44
Согласование автомобильного транспортного коридора между Арменией и Азербайджаном находится в стадии завершения, заявил в Ереване министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
«Как известно, железнодорожный маршрут согласован, сейчас завершается согласование автомобильного маршрута и согласование режима, который будет установлен», - отметил глава МИД РФ.
«Он будет упрощенным, но абсолютно точно будет опираться на признание суверенитета армянской территории, и здесь никаких двусмысленностей быть не может», - подчеркнул Лавров.