Հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և Ադրբեջանից բոլոր ռազմագերիների վերադարձի գործընթացում Հայաստանն ակնկալում է Ռուսաստանի աջակցությունը. Նիկոլ Փաշինյան
09/06/2022 16:42
Ռուսաստանը և Հայաստանը ռազմավարական գործընկերներ և դաշնակիցներ են, մեր հարաբերությունների օրակարգը շատ լայն է և բազմազան, դրանք երկկողմ հարաբերությունների հարցեր են և տարածաշրջանային ու միջազգային խնդիրներ, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Օրակարգի հիմնական հարցը վերաբերում է տարածաշրջանային անվտանգությանը, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորմանը։ Մենք շատ ինտենսիվ քննարկում ենք այդ հարցը Ռուսաստանի հետ և այլ հարցեր, օրինակ՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացումը։ Վերջերս Մոսկվայում տեղի ունեցավ եռակողմ աշխատանքային խմբի հանդիպումը՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի նախագահությամբ։ Հուսով եմ, որ մոտ ապագայում մենք կկարողանանք հասնել կոնկրետ պայմանավորվածությունների և վերջնականապես լուծել այս ռազմավարական կարևոր խնդիրը ողջ տարածաշրջանի համար՝ հանուն կայունության և խաղաղության», - ասել է Փաշինյանը։
Նա հայտնել է, որ օրերս կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման հարցերով երկկողմ աշխատանքային հանձնաժողովի առաջին հանդիպումը։
«Արդեն նախատեսվում է, որ երկրորդ հանդիպումը տեղի կունենա Մոսկվայում, երրորդը՝ Բրյուսելում։ Այս համատեքստում մենք հույս ունենք, որ Ռուսաստանի աջակցությամբ այս գործընթացը բնականոն կզարգանա և արդյունավետ կլինի», - ասել է Փաշինյանը։
Նա ընդգծել է Ադրբեջանից ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց վերադարձի կարևորությունը, որոնք դեռևս գտնվում են Ադրբեջանում՝ հակառակ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության։
«Այս հարցում նույնպես մենք հույս ունենք, որ Ռուսաստանի աջակցությամբ այս հումանիտար հարցը ամբողջությամբ կլուծվի», - ասել է Փաշինյանը։

Армения надеется на поддержку России в процессе делимитации армяно-азербайджанской границы и возвращения из Азербайджана всех военнопленных – Пашинян
09/06/2022 16:37
Россия и Армения являются стратегическими партнерами и союзниками, повестка наших отношений очень широкая и разносторонняя, это и вопросы двусторонних отношений, и региональные, и международные вопросы. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с главой МИД России Сергеем Лавровым.
«Главный вопрос, который имеется в повестке дня, связан с региональной безопасностью, нагорно-карабахским урегулированием. Мы с Россией очень интенсивно обсуждаем этот вопрос и другие вопросы, к примеру, открытие региональные коммуникаций. Недавно в Москве состоялась встреча трехсторонней рабочей группы под председательством вице-премьеров Армении, России и Азербайджана. Надеюсь, что в скором будущем удастся прийти к конкретным соглашениям и наконец решить этот стратегически важный вопрос для всего региона, для стабильности и мира», - сказал Пашинян.
Он сообщил, что недавно состоялась первая встреча двухсторонней рабочей комиссии по демаркации и делимитации границ между Арменией и Азербайджаном.
«Уже запланировано, что вторая встреча состоится в Москве, третья – в Брюсселе. В этом контексте надеемся на поддержку России, чтобы этот процесс развивался естественным путем и был эффективным», - сказал Пашинян.
Он подчеркнул важность возвращения из Азербайджана военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, которые до сих пор находятся в Азербайджане вопреки трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года.
«И в этом вопросе тоже мы надеемся на поддержку России , чтобы этот гуманитарный вопрос был полностью решен», - сказал Пашинян.