Պետք է բարձրացնել ՀԱՊԿ-ում առկա խնդիրները, որովհետև եթե չբարձրացնենք, և այդ խնդիրները լուծում չստանան, ինչո՞ւ ենք ընդհանարապես այդ համակարգի մաս կազմում. Քաղաքագետ
10/06/2022 19:00
Երբ ՀՀ վարչապետը և արտգործնախարարը հայտարարում են, որ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում իրավիճակն այնքան էլ կայուն չէ, և Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի զորքերի ներխուժման հարցը դեռ բաց է մնում, ճիշտ դիտողություններ են հնչեցնում. դրանք տեղին են,  Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արմեն Բաղդասարյանը։
«Ցավոք սրտի, ՀԱՊԿ-ում մենք ավելի շատ հակառակորդներ, քան դաշնակիցներ ունենք, բայց քանի որ այլընտրանքային անվտանգային համակարգը մեզ համար այս պահին իրատեսական չէ, ուրեմն պետք է ոչ թե բաց առճակատման գնանք, այլ փորձենք հնարավորինի սահմաններում այդ կառույցն օգտագործել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգային խնդիրները կարգավորելու համար։
Մենք պետք է բարձրացնենք ՀԱՊԿ-ում առկա խնդիրները, որովհետև եթե չբարձրացնենք, և այդ խնդիրները լուծում չստանան, ապա ինչո՞ւ ենք այդ դեպքում մենք ընդհանարապես այդ համակարգի մաս կազմում»,- հարց հնչեցրեց մեր զրուցակիցը։
Քաղաքագետի խոսքով՝ ՀՀ իշխանությունները որոշակի քայլեր ձեռնարկում են, այլ հարց է՝ որքանով են դրանք հաջող կամ անհաջող։
«ՀԱՊԿ-ի հիմնական դերակատարը Ռուսաստանն է, և նա շատ լավ գիտակցում է Հայաստանի համար անվտանգային այլընտրանքի բացակայությունը։ Մեր՝ այլընտրանք չունենալը ՌԴ-ն փորձում է ծառայեցնել իր նպատակներին՝ որպես Հայաստանի վրա ազդելու մեխանիզմ»,- ասաց Արմեն Բաղդասարյանը։
Քաղաքագետը հիշեցրեց՝ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի առջև որոշակի պարտավորություններ ունի, որոնք կատարում է, սակայն Հայաստանի առջև իր հերթին պարտավորություններ ունի նաև ՀԱՊԿ-ը, որոնց մասին պետք է պարբերաբար բարձրաձայնել և պահանջել հավատարիմ մնալ դրանց։
«Ընդ որում՝ դրանով կառույցը մեզ լավություն չի անում. պարտավորությունները փոխադարձ են»,- ասաց Արմեն Բաղդասարյանը։

Мы должны озвучивать существующие в ОДКБ проблемы, поскольку если не говорить о них, то эти проблемы не будут решены – политолог
10/06/2022 19:48
Когда премьер-министр и глава МИД Армении заявляют, что в зоне ответственности ОДКБ ситуация не очень стабильная, до сих пор остается открытым вопрос с вторжением азербайджанских войск на суверенную территорию Армении, то озвучивают верные замечания, которые уместны, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Армен Багдасарян.
«К сожалению, в ОДКБ у нас больше противников, чем союзников. Но поскольку альтернативная система безопасности на данный момент для нас нереальна, значит, нужно попытаться в пределах возможного использовать эту структуру для урегулирования проблем безопасности Республики Армения, а не идти на прямое противостояние.
Мы должны озвучивать существующие в ОДКБ проблемы, поскольку если не говорить о них и эти проблемы не будут решены, то зачем в таком случае нам нужно быть составляющей частью этой системы», - отметил политолог.
По словам Армена Багдасаряна, власти Армении предпринимают определенные шаги, иной вопрос, насколько они удаются или не удаются.
«Россия играет основную роль в ОДКБ, и она очень хорошо осознает отсутствие альтернативной системы безопасности для Армении. Россия пытается использовать в своих целях отсутствие этой альтернативы как механизм воздействия на Армению», - сказал он.
Политолог напомнил, что у Армении есть определенные обязательства перед ОДКБ, которые она выполняет, однако у ОДКБ также есть обязательства перед Арменией, о которых нужно постоянно говорить и требовать оставаться верным этим обязательствам.
«Причем, тем самым эта структура не делает нам одолжения, поскольку обязательства – взаимные», - сказал Армен Багдасарян.