Նորից ունենալու ենք Գլխավոր շտաբի պետ, մի՛ մտահոգվեք. Պաշտպանության փոխնախարար
Մի մտահոգվեք, նորից ունենալու ենք Գլխավոր շտաբի պետ, որն ուղղակի նաև հանդիսանալու է պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը։
«Գլխավոր շտաբը որպես պետական ենթակա մարմին կրկին շարունակելու է իր կարգավիճակը պահել», - ասաց փոխնախարարը։
Հարցին, թե որն է այդ փոփոխության նպատակը, գուցե այն, որ քաղաքական վերահսկողություն լինի, Արման Սարգսյանը պատասխանեց.
«Մամուլում էլ եմ լսել, գրում են, թե ինչպես կլինի, որ քաղաքական ղեկավարը ղեկավարի զինվորականին. այս պահին էլ ղեկավարում է, միշտ է ղեկավարել։ Այդ հարցով որևէ խնդիր չկա, որ ոչ զինվորականը զինվորականին պետք է ղեկավարի։ Դրանք իրական բարեփոխումներ են»։

Не беспокойтесь, у нас снова будет начальник Генштаба – замминистра обороны
Не беспокойтесь, у нас снова будет начальник Генштаба, который является также первым заместителем министра обороны, заявил сегодня заместитель министра обороны Арман Саркисян в беседе с журналистами в парламенте.
«Генеральный штаб, как подчиненный государственный орган, снова сохранит свой статус», - сказал замминистра.
На вопрос, в чем цель этого изменения, может в том, чтобы установить политический контроль, Арман Саркисян ответил:
«Видел в прессе, пишут, как может военным руководить политический руководитель? И сейчас руководит, всегда руководил. В этом нет никакой проблемы, что невоенный должен руководить военным. Это реальные реформы».