ԱԻ նախարարն ու ՌԴ դեսպանը կարևորել են հայ-ռուսական համագործակցությունն արտակարգ իրավիճակների և բնական աղետների հետևանքների վերացման ոլորտներում
14/06/2022 15:18
ԱԻ նախարար Արմեն Փամբուխչյանը ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին և ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան խորհրդական Ալեքսանդր Նովիկովին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարևորել են հայ-ռուսական համագործակցությունն արտակարգ իրավիճակների, քաղաքացիական պաշտպանության և բնական աղետների հետևանքների վերացման ոլորտներում։ Անդրադարձ է կատարվել նաև ռուս-հայկական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի գործունեությանը, ընդգծվել է դրա կարևորությունն ու զարգացման ներուժի հնարավորությունները:
ԱԻ նախարարը ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպանին իր երախտագիտությունն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ՀՀ-ին որպես մարդասիրական օգնություն տրամադրված «Ուազ» մակնիշի 3 միավոր մեքենայի և «Ուրալ» մակնիշի 6 հրշեջ-փրկարարական ավտոմեքենայի համար:
Արմեն Փամբուխչյանն ընդգծել է ՀՀ ԱԻՆ պատրաստակամությունը համագործակցել ռուսական կողմի հետ տարբեր ծրագրերի շրջանակներում՝ ինչպես գործնական, այնպես էլ կրթական ոլորտներում։

Глава МЧС Армении и посол России подчеркнули важность сотрудничества в области ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций
14/06/2022 16:45
Министр по чрезвычайным ситуациям Армен Памбухчян сегодня принял Чрезвычайного и полномочного посла России в Армении Сергея Копыркина.
В ходе встречи собеседники подчеркнули важность армяно-российского сотрудничества в области ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, гражданской обороны и стихийных бедствий. Была затронута также деятельность российско-армянского центра гуманитарного реагирования, подчеркнута его важность и возможности потенциала развития.
Глава МЧС выразил признательность Чрезвычайному и Полномочному посолу РФ
за предоставленные Армении в качестве гуманитарной помощи три машины марки «УАЗ» и шесть пожарно-спасательных машин «Урал».
Армен Памбухчян подчеркнул готовность МЧС Армении сотрудничать с российской стороной в рамках различных программ как в практической, так и образовательной сфере.