Մոտեցել ենք մի կիզակետի, որի հատումն ուղղակիորեն սպառնում է ՀՀ իքնիշխանությանը, Արցախի գոյությանը, մեր պետականությանը․ Վահագն Մելիքյան
14/06/2022 20:21
Մենք մոտեցել ենք վտանգի չափազանց բարձր աստիճան ունեցող մի կիզակետի, որի հատումն ուղղակիորեն սպառնում է ՀՀ իքնիշխանությանը, Արցախի Հանրապետության գոյությանը, վերջին հաշվով՝ մեր պետականությանը, Ֆրանսիայի հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ ասաց ԱԳՆ նախկին գլխավոր քարտուղար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վահագն Մելիքյանը։
Այս հանգամանքի հետ, նրա խոսքով, հաշվի չեն նստում որոշ քաղաքացիներ, ոմանք էլ հասկանում ես, սակայն հուսահատված են կամ անտարբեր, այնինչ վտանգի դեմն առնելու հրամակայանը կենսական նշանակություն ունի։ Բաց են թողնված նաև այն հնարավորությունները, որոնք հետպատերազմյան շրջանում ուներ դիվանագիտությունը։
«Որևէ գաղտնիք բացած չեմ լինի, եթե ասեմ, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո դիվանագիտական աշխատանքի համար բացվել էր շատ լայն դաշտ։ Նույնիսկ այդ դժվարին պայմաններում կային թեկուզ քիչ, բայց բավականին ծանրակշիռ հնարավորություններ՝ իրավիճակը որոշակիորեն շտկելու, հետագա անդառնալի կորուստներից խուսափելու համար։ Պարզապես հարկավոր էր ականջալուր լինել մասնագիտական կարծիքին, հետևողական աշխատանք տանել մեր ռազմավարական դաշնակցի և միջազգային մյուս բոլոր գործընկերների հետ՝ մեզ համար օգուտներ քաղելու ու նաև ճիշտ դիրքավորվելու համար»,- ասաց Վահագն Մելիքյանը։
Դրա փոխարեն, նրա խոսքով, իշխանությունների կողմից անհեթեթ ու անհիմն դիրքորոշումներ ու հայտարարություններ հնչեցին, ապա բացվեց «ազատ գործելու» ճանապարհը, ինչի հետևանքներն զգում են բոլորը՝ մինչ օրս։

Мы приблизились к опасной черте, пресечение которой угрожает суверенитету Армении, существованию Арцаха, нашей государственности – Ваагн Меликян
14/06/2022 20:58
Мы приблизились к чрезвычайно опасной черте, пресечение которой угрожает суверенитету Армении, существованию Республики Арцах, нашей государственности, заявил сегодня в ходе митинга на площади Франции бывший генеральный секретарь МИД Армении, Чрезвычайный и Полномочный посол Ваагн Меликян.
По его словам, некоторые граждане не считаются с этим, некоторые – понимают это, однако отчаялись или безразличны, между тем, предотвращение этой угрозы имеет жизненное значение. Упущены также возможности, которые были у дипломатии в послевоенный период.
«Я не открою секрета, если скажу, что после трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года для дипломатической работы открылось довольно широкое поле. Даже в этой тяжелейшей ситуации были хоть и небольшие, но довольно весомые возможности, чтобы определенным образом исправить ситуацию, предотвратить дальнейшие необратимые потери. Просто нужно было прислушаться к профессиональному мнению, вести последовательную работу с нашим стратегическим союзником и всеми международными партнерами, чтобы извлечь пользу для нас и занять правильную позицию», - сказал он.
Вместо этого, по его словам, власти озвучивали нелепые и необоснованные позиции и заявления, затем был открыт путь для «свободных действий», последствия чего мы чувствуем по сей день.