Պետական գույքի մասնավորեցման ու օտարման բնագավառում մեր քաղաքականության հիմնական նպատակներից մեկը տնտեսական աճի խթանումն է. Առնակ Ավետիսյան
14/06/2022 12:44
Պետական գույքի մասնավորեցման ու օտարման բնագավառում քաղաքականության հիմնական նպատակներից մեկը տնտեսական աճի խթանումն է ու բնակչության սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծումը, Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արեն Մկրտչյանն ասաց, թե Ալավերդիում ադամանդի վերամշակման գործարանի հիմնման հետ կապված ներդրումային ծրագիր կա, ներդրողի կողմից հայտ կա՝ ձեռք բերել պետական գույք հանդիսացող շենքը։ Պատգամավորը խնդրեց մանրամասներ ներկայացնել այս թեմայով։
Առնակ Ավետիսյանն էլ ասաց, թե այդ հարցով արդեն կառավարության որոշման նախագիծ կա, որն առաջիկայում կհաստատվի ու մրցութային եղանակով պետական գույքը կօտարվի։
«Մենք կկարողանանք վերահսկողություն իրականացնել կատարվելիք ներդրումային պարտավորությունների վրա ու ապահովել ծրագրի իրականցումը», - ասաց նա։
Տարեսկզբից սկսած՝ Պետգույքի կառավարման կոմիտեի կողմից հայտարարված մրցույթների արդյունքում շուրջ 10 միլիարդ դրամի ստանձնած ներդրումային պարտավորություններ կան տարբեր տնտեսվարողների կողմից։

Арнак Аветисян: Стимулирование экономического роста – одна из основных целей нашей политики в сфере приватизации и отчуждения госимущества
14/06/2022 13:22
Одной из основных целей политики в сфере приватизации и отчуждения государственного имущества являются стимулирование экономического роста и решение социально-экономических проблем населения, заявил сегодня в парламенте председатель Комитета по управлению государственным имуществом министерства территориального управления и инфраструктур Армении Арнак Аветисян.
Депутат фракции «Гражданский договор» Арен Мкртчян заявил, что есть инвестиционная программа, связанная с основанием в Алаверди завода по переработке алмазов, инвестор представил заявку на приобретение государственного имущества, попросив представить подробности.
Арнак Аветисян отметил, что уже есть проект решения правительства по этому вопросу, который вскоре будет утвержден и государственное имущество будет отчуждено через аукцион.
«Мы сможем установить контроль за реализуемыми инвестициями и обеспечить реализацию программы», - сказал он.
В результате объявленных с начала года Комитетом по управлению государственным имуществом аукционов инвестиционные обязательства различных хозяйствующих субъектов составляют около 10 млрд. драмов.