Բանակցային գործընթացի ողջ պատմության ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանն ու նրանց արբանյակ Դաշնակցությունը Արցախը ճանաչել  են որպես Ադրբեջանի մաս. Նիկոլ Փաշինյան
15/06/2022 15:13
Բանակցային գործընթացի ողջ պատմության ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանն ու նրանց արբանյակ Դաշնակցությունը Արցախը ճանաչել են որպես Ադրբեջանի մաս. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանը կա ու կլինի Արցախի կողքին, ինչքան էլ տարբեր շրջանակներ չնկատեն դա կամ էլ փորձեն Հայաստանի ու Արցախի միջև հակասություններ սերմանել, Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Արցախ-Հայաստան հակասություններ սերմանելու համար արմատական ընդդիմությունը փորձում է ներկայացնել, թե իրենց իշխանության տարիներին իրենք առաջնորդվել են «Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում» կարգախոսով ու ռազմավարությամբ ու, քանի որ այս իմաստով, մեր արմատական ընդդիմադիրները հատել են բոլոր հնարավոր սահմանները, ստիպված եմ հիասթափեցնող լուր հայտնել՝ այդ պնդումները կատարյալ սուտ են, որովհետև բանակցային գործընթացի ողջ պատմության ընթացքում թե՛ Ռոբերտ Քոչարյանը, թե՛ Սերժ Սարգսյանը, նաև նրանց արբանյակ Դաշնակցությունը Արցախը ճանաչել են որպես Ադրբեջանի մաս ու չեն առաջնորդվել «Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում» սկզբունքով», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, թե 1998 թվականի նոյեմբերի 25-ին Հայաստանի այն ժամանակվա իշխանությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ, համաձայնվել է որպես բանակցությունների հիմք ընդունել համանախագահների կողմից ներկայացված, այսպես կոչված, «ընդհանուր պետություն» առաջարկը, որում ասվում է. «Լեռնային Ղարաբաղը հանրապետական ձևի պետական ու տարածքային կազմավորում է և Ադրբեջանի հետ միասին կազմավորում է ընդհանուր պետություն նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում»:
Փաշինյանը ևս մեկ մեջբերում արեց. «Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիները, որպես անձը հաստատող վկայական, կունենան Ադրբեջանի անձնագիր Լեռնային Ղարաբաղ հատուկ նշումով»: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ «ընդհանուր պետություն» բանակցային փաթեթին հաջորդել է «տարածքների փոխանակման» փաթեթը, որի մասին շատ է խոսվել:
«Այդ բանակցային փաթեթով Հայաստանի այն ժամանակվա կառավարիչները Արցախը ճանաչել են որպես Ադրբեջանի մաս, որովհետև նշված փաթեթի իմաստն այն էր, որ Հայաստանն Ադրբեջանին է հանձնում Մեղրիի շրջանն ու փոխարենը ստանում է Լեռնային Ղարաբաղը», - ասաց նա:
Վարչապետը հայտարարեց, թե Ռորբետ Քոչարյանն ընդունել է , որ Ղարաբաղն Ադրբեջանինն է Շուշիի ու Լաչինի հետ միասին: Ըստ նրա՝ այս իրողություններն ավելի են ամրապնդվել Մադրիդյան սկզբունքների քննարկման ժամանակաշրջանում:
«Արձանագրենք, որ Մադրիդյան սկզբունքները, որպես բանակցությունների հիմք ընդունելով, Հայաստանի այն ժամանակվա ղեկավարները Ղարաբաղն ընդունել են որպես Ադրբեջանի մաս ու բացառել են Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի կազմից դուրս լինելու որևէ գործնական հնարավորություն», - ասաց վարչապետը:

Роберт Кочарян, Серж Саргсян и их сателлит «Дашнакцутюн» признали Арцах как часть Азербайджана – Никол Пашинян
15/06/2022 17:05
Армения была, и будет находиться рядом с Арцахом, сколько бы различные круги не замечали этого или пытались создать противоречия между Арменией и Арцахом, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Никол Пашинян.
«Чтобы внести противоречия между Арменией и Арцахом радикальная оппозиция пытается представить, что в годы их правления они руководствовались девизом и стратегией "Арцах никогда не будет в составе Азербайджана", и поскольку наши радикальные оппозиционеры в этом смысле перешли все возможные границы, вынужден сообщить огорчающую новость. Эти утверждения абсолютная ложь, потому что и Роберт Кочарян, и Серж Саргсян, а также их сателлит "Дашнакцутюн" признали Арцах как часть Азербайджана и не руководствовались принципом "Арцах никогда не будет в составе Азербайджана"», - сказал Никол Пашинян.
Он отметил, что 25 ноября 1998 года тогдашняя власть во главе с Робертом Кочаряном согласилась принять в качестве основания переговоров представленное сопредседателями так называемое предложение «общего государства», в котором говорится: «Нагорный Карабах является государственным и территориальным образованием в форме Республики и образует общее государство с Азербайджаном в его международно признанных границах».
Никол Пашинян озвучил еще одну цитату: «Граждане Нагорного Карабаха, в качестве удостоверяющего личность документа будут иметь паспорт Азербайджана со специальной отметкой Нагорный Карабах». По словам Никола Пашиняна, за переговорным пакетом «общего государства» последовал пакет «территориального обмена», о котором много говорилось.
«По этому переговорному пакету тогдашние руководители Армении признали Арцах частью Азербайджана, поскольку смысл упомянутого пакета в том, что Армения сдает  Азербайджану район Мегри и получает вместо этого Нагорный Карабах», - сказал он.
Премьер заявил, что Роберт Кочарян признал, что Карабах – это Азербайджан вместе с Шуши и Лачином. По его словам, эти реалии еще больше укрепились в период обсуждения Мадридских принципов.
«Констатируем, что приняв Мадридские принципы как основу переговоров, тогдашние руководители Армении признали Арцах частью Азербайджана и исключили для Карабаха какую-либо практическую возможность находиться вне состава Азербайджана», - сказал премьер.