Մենք մեր բարեկամների համար դժվար օրերի ընկեր ենք. Էբրահիմ Ռայիսին` Ալեն Սիմոնյանին
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին:
Հանդիպմանը զրույցն ընթացել է Հայաստան-Իրան բազմակողմանի համագործակցության շուրջ, ինչը խարսխվում է երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության, պատմական ու մշակութային սերտ առնչությունների վրա:
Նախանշելով համագործակցության խթանման ուղիները՝ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել  համատեղ ջանքերով շարունակելու երկխոսությունը եւ առավել հարստացնելու երկկողմ համագործակցության օրակարգը:
Նախագահ Ռայիսին կարեւորել է Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ առկա ջերմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում օրենսդիր մարմինների համագործակցությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ տնտեսական հարաբերություններին եւ ենթակառուցվածքային համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, որոնց զարգացման նախադրյալները շատ են:
Հայկական կողմը մեծապես կարեւորում  է  էներգետիկ եւ տրանսպորտի բնագավառներում փոխադարձ պայմանավորվածությունների արձանագրումը: «Պետք է նշեմ նաեւ, որ տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների զարգացման համատեքստում Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ Հայաստանի Հանրապետության երկաթուղային կապի հաստատումը մեր օրակարգային կարեւորագույն հարցերի շարքում է»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն Իրանի նախագահին է ներկայացրել ադրբեջանաթուրքական տանդեմի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված հետպատերազմյան իրավիճակը, հումանիտար խնդիրները եւ Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական պատմամշակութային արժեքների պահպանության հարցը: Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանը պետական մակարդակով ոչնչացնում է արժեքավոր ժառանգությունը, եւ Իրանը կարող է օրինակ ծառայել Ադրբեջանին այս հարցում:
Հանդիպմանը կարեւորվել են տարածաշրջանում խաղաղություն եւ կայունություն հաստատելու ուղղությամբ Իրանի գործադրած հետեւողական ջանքերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, եզրափակելով խոսքը, համոզմունք է հայտնել, որ հայ-իրանական փոխհամագործակցությունը զարգացման ու ընդլայման մեծ ներուժ ունի եւ պատրաստ  է  աջակցելու Հայաստան-Իրան փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը՝ ի շահ երկու բարեկամ  ժողովուրդների:
«Մենք մեր բոլոր բարեկամների համար դժվար օրերի ընկեր ենք. դրանով ենք առաջնորդվում: Ուրախ օրերին յուրաքանչյուրը կարող է լինել յուրաքանչյուրի կողքին, բայց իրական ընկերությունն ու բարեկամությունը ցուցաբերվում են դժվարությունների ժամանակ»,- նշել է ԻԻՀ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը փոխանցել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ջերմ բարեմաղթանքները եւ Հայաստան պաշտոնական այց կատարելու հրավերը:
Ալեն Սիմոնյանը նաեւ տեղեկացրել է նախագահին, որ Ազգային ժողովում արդեն ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ Հայաստան-Իրան օրակարգի համատեղ աշխատանքների իրականացմանն առնչվող օրենսդրության պարզեցման մասով:
Նախագահը նշել է, որ համապատասխան հանձնարարականներ է տվել իր աշխատակազմին՝ Հայաստանի հետ առավել սերտ կապերի հաստատման գործում ելակետային առաջարկություններ ներկայացնելու համար:

Мы друзья трудных дней для всех наших друзей: Эбрагим Раиси на встрече с Аленом Симоняном
Делегацию во главе с председателем Национального Собрания Аленом Симоняном принял президент Исламской Республики Иран (ИРИ) Эбрагим Раиси, сообщает пресс-служба парламента Армении.
В ходе беседы затронуто многостороннее армяно-иранское сотрудничество, в основе которого вековая дружба, тесные историко-культурные связи двух народов.
Стороны, наметив пути укрепления сотрудничества, выразили готовность к продолжению диалога совместными усилиями и дальнейшему обогащению повестки двустороннего взаимодействия.
Президент Раиси отметил сотрудничество законодательных органов в упрочении существующих теплых отношений между Арменией и Ираном.
Собеседники коснулись двусторонних экономических отношений и реализации совместных инфраструктурных проектов, развитие которых имеет множество предпосылок.
Армянская сторона придает большое значение оформлению взаимных соглашений в сферах энергетики и транспорта. «Должен также отметить, что в контексте развития региональных транспортных коммуникаций в ряду важнейших вопросов нашей повестки является установление железнодорожного сообщения Армении с ИРИ», - подчеркнул Ален Симонян.
Спикер парламента представил президенту Ирана текущую ситуацию вследствие развязанной азербайджано-турецким тандемом войны против Арцаха, гуманитарные проблемы и вопрос сохранения перешедших под азербайджанский контроль армянских историко-культурных ценностей Нагорного Карабаха. Ален Симонян отметил, что Азербайджан уничтожает свое ценное наследие на государственном уровне, и Иран может служить примером для Азербайджана в этом вопросе.
На встрече отмечены последовательные усилия ИРИ по установлению мира и стабильности в регионе.
В заключение спикер парламента, вновь поблагодарив за прием, выразил уверенность, что армяно-иранское взаимодействие имеет большой потенциал для углубления и расширения, и готов поддержать развитие взаимовыгодного армяно-иранского сотрудничества на благо двух дружественных народов.
«Мы друзья трудных дней для всех наших друзей – руководствуемся этим. В веселые дни каждый может быть рядом с любым, но настоящая дружба проявляется именно в сложные времена», - отметил президент Ирана Эбрагим Раиси.
Председатель Национального Собрания передал теплые пожелания премьер-министра Армении Никола Пашиняна и приглашение посетить Армению с официальным визитом.
Ален Симонян также проинформировал президента, что в парламенте уже создана рабочая группа по упрощению законодательства для реализации совместной работы армяно-иранской повестки.
Президент ИРИ отметил, что дал соответствующие поручения своему аппарату представить исходные предложения по установлению более тесных связей с Арменией.